Društvo

Gutić: Čišćenje desnog rukavca koštaće oko 800.000 eura

Uklanjanje viška materijala iz prostora desnog rukavca Bojane biće urađeno do kraja godine, a radovi, vrijedni 800.000 eura, već su počeli. Direktor Uprave za vode Damir Gutić kazao je za Pobjedu da vjeruje da će ovaj iznos novca biti dovoljan da se ukloni većina, a možda i čitav višak materijala koji se nalazi u desnom rukavcu rijeke, čije je ušće prošlog ljeta (u avgustu) bilo čak i zatvoreno.
Gutić: Čišćenje desnog rukavca koštaće oko 800.000 eura
PobjedaIzvor

Uticaji - Razlozi zatvaranja potiču od prirodnih i antropogenih uticaja. Nizak nivo vodostaja prošle godine, uz veliku količinu nanosa koji nije izvlačen iz desnog rukavca rijeke Bojane duži period, uslovili su takvo stanje - kazao je Gutić.

Podsjetio je da je tada interventnom akcijom, bagerovanjem, iz ušća izvučena veća količina materijala.

- Interventni radovi bili su kratkoročno rješenje kako bi se održala protočnost rijeke i njen kontakt sa morem. Do kraja godine intervenisalo se četiri puta u trajanju pet do sedam dana, kako bi bila obezbijeđena protočnost Bojane - kazao je Gutić.

Vlada se tada, kako ističe, aktivno uključila u rješavanje ovog problema i zadužila nadležne institucije da se angažuju svaka iz svoje nadležnosti i preuzela koordinaciju preko potpredsjednika Milutina Simovića.

- Riječ je o zajedničkoj akciji koju realizuje Ministarstvo poljoprivrede, preko Uprave za vode, zajedno sa JP za upravljanje morskim dobrom i Direkcijom javnih radova - kazao je Gutić. Ugovorom su se sve strane obavezale da se u roku od godinu dana ukloni višak materijala iz ušća. Naš sagovornik objašnjava da je već krajem prošle godine mehanizacija koja je potrebna za realizaciju ovog posla prenesena na račvu koja dijeli glavni tok od desnog rukavca rijeke Bojane. - „Morsko dobro“ je obezbijedilo lokaciju za deponovanje materijala i sada se čekaju povoljniji vremenski uslovi, da vodostaj rijeke bude niži, kako bi brzine proticaja bile manje da bi se radovi nesmetano izvodili - objasnio je Gutić.

On podsjeća da je Uprava za vode paralelno sa interventnim radovima imala i nekoliko drugih aktivnosti kako bi se na najbolji način riješio ovaj problem. - Tražena je pomoć stručnjaka za ovu oblast, prikupljena dokumentacija, angažovane su i druge državne institucije – dodao je on. Uklanjanje materijala iz desnog rukavca rijeke Bojane radi se po projektu koji je urađen 2011. godine.

Ispitivanja Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju obavio je ispitivanje (batimetrija) dna desnog rukavca, krajem decembra 2017. - Ova ispitivanja su vrlo bitna kako bismo imali bolju procjenu koju količinu materijala i na kojim mjestima treba ukloniti - kazao je Gutić. „Morsko dobro“, ističe on, obezbijedilo je dio novca za interventne radove, lokaciju za deponovanje materijala, a za ovu fazu projekta je izdvojilo 400.000 eura. Naše institucije nijesu stupale u kontakt sa albanskim vlastima jer desni rukavac Bojane kompletno je u našoj nadležnosti. 

Portal Analitika