Društvo

Sudska vlast ne može da se zaštiti od uvreda

Suđenje u slučaju pokušaja terorizma pokazalo je da sudska vlast ne može da se zaštiti od uvreda i prijetnji, ocijenila je predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica.
Sudska vlast ne može da se zaštiti od uvreda
Antena MIzvor

Ona je kazala da jedna politička grupacija čini sve kako bi došlo do erozije prava u u Crnoj Gori.

Medenica je kao primjer teške borbe sudske vlasti sa uvredama i prijetnjama navela suđenje u slučaju pokušaja terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016.

"Ponašanja aktera krivičnog postupka u javnosti poznatog kao 'Državni udar' dovoljno pokazuje da sudska vlast i sudovi kao institucije, te sudije kao njihovi reprezenti, nemaju sredstava da se zaštite od uvreda i prijetnji“, kazala je Medenica portalu Antena M.

Prema njenim riječima, ne smije se dozvoliti da se narušava samostalnost odlučivanja i pružanja kvalitetne pravde.

„Pravo komentarisanje sudskih postupaka i sudskih odluka od političara razlog su stvaranja negativne percepcije građana o radu sudova", rekla je Medenica.

Komentarišući podatak nedavnog istraživanja Centra za monitoring i istraživanje da građani smatraju da postoji uticaj politike na sudstvo, Medenica je kazala da su na takav rezultat uticali eksterni faktori.

Istraživanje je pokazalo i porast povjerenja u sudski sistem, a kao razlog tome Medenica vidi "odgovoran, efikasan, zakonit i ažuran rad crnogorskih sudova, kontinuirano ostvarene dobre radne rezultate, a prevashodno izuzetnu transparentnost rada sudova".

"Sprovedene reforme i tekući reformski proces, na jednoj strani, ojačali su našu nezavisnost i samostalnost u postupanjima, a na drugoj dodatno učvrstili odgovornost i povećali znanje sudija o poznavanju domaćih i konvencijskih prava, što je prepoznatljivo ne samo u nacionalnim već i evropskim okvirima" kazala je ona.

Medenica je rekla da je crnogorski sudski sistem efikasan i ažuran, ali da je neophodno da sudstvo ima finansijsku samostalnost koja je pretpostavka svake nezavisnosti.

"Sudije moraju imati zagarantovana lična primanja koja su dovoljna za njihovu potpunu egzistenciju i nijesu podložna promjenama radi popunjavanja budžetskog deficita, što nažalost nije slučaj", ocijenila je Medenica.

Da bi sudstvo bilo u potpunosti samostalno, smatra ona, neophodno je u Ustavu izmijeniti odredbe koje se odnose na sastav Sudskog savjeta, a koje podrazumijevaju da se predsjednik Sudskog savjeta bira iz reda članova koji su ugledni pravnici.

"Pri činjenici da ove članove bira Skupština, a ne struka i da predsjednik Savjeta kod jednakog broja glasova ima odlučujući, glas, očigledno je da su u tijelu koje kreira politiku sudova i obezbjeđuje njihovu samostalnost i nezavisnost sudije u manjini", zaključila je Medenica.

Portal Analitika