Društvo

Borba ljekara za živote povrijeđenih još traje

– Dvojici radnika fabrike oružja „Tara“ u Mojkovcu, Radovanu Čobeljiću i Maksimu Vujičiću, ljekari Vojnomedicinskog centra (VMA) u Beogradu bore se za život nakon što su u ponedjeljak ujutro teško povrijeđeni u eksploziji u fabrici.
Borba ljekara za živote povrijeđenih još traje
PobjedaIzvor

Oni su zadobili opekotine prvog, drugog i trećeg stepena, opasne po život i pošto im je ukazana prva pomoć u Kliničkom centru u Podgorici hitno su prevezeni u Beograd. Fabrika namjenske industrije „Tara“ od juče je zatvorena, a iz kompanije nijesu saopštili razloge. Nezvanični sagovornici Pobjede iz Uprave za inspekcijske poslove kazali su da to nije urađeno na njihov zahtjev.

Kompanija

U saopštenju menadžmenta kompanije „Tara aerospace and Defence Products“ navodi se da su u saradnji sa najvišim državnim organima preduzeli sve dostupne mjere kako bi se povrijeđenim radnicima pružila potrebna zdravstvena njega. - Radi se o dvojici iskusnih i stručnih radnika, koji su na ovim i sličnim poslovima radili duže od 10 godina – saopštio je izvršni direktor fabrike Radoje Kljajević. Kompanija, kako je istakao, „s obzirom na specifičnost djelatnosti kojom se bavi, preko svojim stručnih službi sprovodi mjere zaštite na radu u kontinuitetu“. - Svakodnevno kontroliše proces rada u svim organizacionim cjelinama, sa ciljem podizanja bezbjednosti na potreban nivo kako bi se rizik od neželjenih događaja sveo na najmanji stepen.

 Ipak, i pored postupanja po propisanim tehnološkim postupcima i pravilima zaštite na radu, dogodila se nesreća – navedeno je u saopštenju. On je u ime kompanije najavio pomoć i podršku povrijeđenim radnicima i njihovim porodicama, izrazivši nadu da će se njihovo zdravstveno stanje poboljšati.

Sindikat

Saopštenjem se juče oglasila i sindikalna organizacija fabrike odakle su istakli da sa žaljenjem konstatuju da se, uprkos sprovedenim zaštitnim mjerama, poštovanju procedura i normi bezbjednog rada, desila nesreća. Oni su izrazili očekivanje da će dvojica njihovih kolega biti dobro.

 - Sindikalna organizacija fabrike, zajedno sa menadžmentom, učiniće sve da povrijeđenim radnicima i njihovim porodicama pomogne tokom ovih teških i dramatičnih trenutaka – piše u saopštenju koje je potpisao predsjednik Sindikata Goran Krgović. Eksplozija u fabrici dogodila se oko osam sati i četrdeset minuta, a jedan od svjedoka ispričao je Pobjedi da su Čobeljić i Vujičić radili u dijelu pogona pirotehnike, gdje su od pripremljenog praha sa presom izrađivali „ice mamce“.

- Kad smo izašli vidjeli smo nešto što se ni u horor filmu ne viđa. Jedan od njih nekako je uspio da izađe iz objekta. Gorio je. Čovječe, to je nevjerovatno! On gori. Mi mu pričamo da se valja po livadi da ugasi vatru. Skidamo jakne, sve što imamo, pokušavamo da ugasimo, ali je gorjelo. Čak i kad smo ga podigli sa zemlje gorjela je trava na kojoj je tako zapaljen ležao. Ne znam šta se dogodilo. Ne daj dobri Bože da se ovo još nekom desi - ispričao je jedan od radnika. Tužilaštvo je otvorilo istragu i naložilo vještačenja. Eksplozija koja se dogodila u ponedjeljak četvrta je od 2014. godine. U junu 2015. poginula je Slobodanka Ćorić (55), u oktobru 2014. teže je povrijeđeno šest radnika, a u februaru te godine u eksploziji je povrijeđena Gordana Bošković.

Popović: Eksplodirala pirotehnička smješa na bazi magnezijuma

Inspekcija je u ponedjeljak konstatovala da su dvojica povrijeđenih radnika bili u prostoriji gdje su komade napunjene pirotehničkom smješom, u skladu sa tehnološkim postupkom, pokretnom trakom slali u susjednu prostoriju u kojoj se nalazi presa. Kako je Pobjedi objasnio inspektor rada za oblast zaštite i zdravlja na radu Zlatko Popović, u prostoriji u kojoj se nalazi presa ne borave zaposleni, presovani komadi, pokretnom trakom, iz te prostorije ponovo vraćaju njima. - Nakon završenog presovanja i vraćanja komada došlo je do eksplozije iz, za sada, neutvrđenih razloga - kazao je Popović. Rekao je i da su dvojica povrijeđenih duže od tri godine na tom radnom mjestu.

 - Nakon prikupljanja neophodne dokumentacije, inspektorka će sačiniti zapisnik o uviđaju i dati mišljenje u pogledu sprovedenih mjera zaštite i zdravlja na radu u konkretnom slučaju i sa pratećom dokumentacijom dostaviti ga nadležnom državnom tužiocu na dalji postupak - kazao je Popović. Istakao je i da se u slučaju eksplozije koja se dogodila u ponedjeljak, u odnosu na prethodna tri slučaja, radilo o različitoj pirotehničkoj smješi. - Prilikom ranijih eksplozija pirotehnička smješa bila je trinitrorezorcinat, a u ovom slučaju pirotehnička smješa bila je na bazi magnezijuma – objasnio je on. Popović je kazao i da su u fabrici poštovali sve naloge inspekcije u smislu sprovođenja Zakona o zaštiti i zdravlju na radu i ostalih propisa i tehničkih i drugih mjera.

Portal Analitika