Već nakon sedam dana od početka potpisivanja elektronske Peticije, koju je pokrenuo Vesko Karadžić iz Udruženja Crnogoraca Kanade, i ova dva dana potpisivanja uz ličnu kartu po crnogorakim gradovima, peticiji je pristupilo ukupno blizu 3.000 građana..
Crnogorska pravoslavna crkva otvorila je prostorije svojih crkvenih opština za potpisivanje, a od ponedjeljka će i Crnogorska otvoriti svoje službene prostorije u Budvi, Cetinju, Podgorici i Bijelom Polju, svakim radnim danim od 10 do 12h za sva zainteresovana lica koja žele da pristupite peticiji. Peticija traje do 28. februara , nakon čega će se ista uputiti državnim organima na razmatranje kada počinje i redovno proljećno zasijedanje Skupštine CG.
Neuspejele su sve insinuacije i uvrede koje dolaze od strane SPC i medija koji oni kontrolišu koje lažima i podmetanjima pokušaju sa ovu legitimnu demokratsku inicijativu dezavujišu i osujete, navodi se u saopštenju.,
U saopštenju se podsjeća da je i Uprava za nekretnine na inicijativu našeg pravnog tima obećala da će formirati nezavisnu ekspertsku grupu koja bi sprovela analizu upisa eparhija Srpske crkve nad manastirima i crkvama u Crnoj Gori. Postoji procedura tkz. obnova katastra, predvidjena članom 71. Zakona o drzavnom premjeru i katastru , kada državni organ po službenoj dužnosti može da sprovede reviziju upisa. Jasno je da bi obnova katastra dokazala da je tkz "MPC SPC" , koja nije registrovana kao vjerska zajednica u Crnoj Gori, upisana bez ikakvog pravnog osnova i dokumentacije na više od 70% objekata, i da će se takav upis poništiti.
“Peticija je jasno izražena volja građana da se napokon zaokruži naš nacionalni identitet i učvrsti naša nezavisnot obnovljena na referendumu 21.maja 2006 godine. Napokon da se stane na put bahatom govoru mržnje i podjela, da prestane negiranje svega crnogorskog.(Države, Crkve, Ustava, Zakona, granica, jezika, istorije, kulture ..) i da se naše crkve i manastiri koji su gradili naši đedovi vrate Crnoj Gori u naslijeđe”, navodi se u saopštenju.