"Sve što se dogodilo ide u korist aktuelnom režimu u Rusiji. Neću da krećem od toga da je staro pravilo da kada imate naručeno ubistvo obično je ubica onaj ko prvi izjavi saučešće", rekao je Čanak za TV Pink.
On kaže da je sramota što vlasti na Kosovu nijesu uključile policiju i službe iz Srbije da pronađu zločince.
"Siguran sam da je prst koji je povukao obarač iz lokalnog kriminalnog miljea, ali je iza svega ruski interes, koliko ja umem da čitam politiku", zaključuje Čanak.
Govoreći o Oliveru Ivanoviću, za koga kaže da ga je lično poznavao, ističe da je Ivanović bio ozbiljan čovek "sa kojim je bilo zadovoljstvo razgovarati" i dodaje da nisu bili posebno bliski već da je njihova komunikacija bila "poslovna i korektna".
Ističe da je reakcija Ministarstva spoljnih poslova Rusije, nakon Ivanovićevog ubistva, da Moskva insistira na otkrivanju počinilaca, čudna, jer se to dogodilo negdje gdje Rusija nema niti ingerencije, niti svoje državne interese.
Smatra da destabilizacija Balkana ide u prilog Rusiji, jer ona na taj način dobija mogućnost da se prikaže kao mirovnjačka strana koja može da sredi i smiri situaciju, a da zauzvrat međunarodna zajednica "zažmuri" na Krim i Donbas i da prihvati uzurpaciju djelova teritorija susjedne države, iza koje Rusija stoji.
Dodaje i da Rusija na ovim prostorima ima "ozbiljnu investiciju":
"Taj direktni uticaj je vezan za činjenicu da imate humanitarnu organizaciju Srbska čast u Banjaluci, što je direktno paravojna jedinica i imate kompletnu priču o špijunskom centaru u Nišu, koji se naziva humanitarnim, a koji treba da bude ruska vojna baza i zato im treba diplomatski status da se ne bi kontrolisalo šta ulazi u taj centar i da ne bi bilo nesporazuma tog tipa", objašnjava Čanak.
Podsjeća da Vladimir Putin kaže kako je rat na Balkanu pitanje sata i da se u regionu odjednom "spaja niz tačaka" - od nastupa Amfilohija Radovića, koji napada rukovodstvo Srbije, do čitavog niza tragičnih stvari.
"Priča o diplomatskom statusu ruskog centra u Nišu, priča o pokušaju državnog udara u Crnoj Gori, koji je, koliko ja razumijem politiku, pomagan, ako ne i organizovan u tom istom centru", ističe Čanak.
Dodaje i da je rusko preuzimanje Naftne indrustrije Srbije, prije 10 godina, finansijska osnova za direktan uticaj Rusije na ovim prostorima.
Prema njegovim riječima, ovaj "niz stvari" je zaokržena priča gdje je jasno kome to ide u korist.
"Ako se pojavi nestabilnost na Balkanu, niko neće reći 'mi ćemo da napravimo probleme, da bismo mogli da ih rješavamo'. A to je ono što se ovog trenutka događa. Nećete čuti od Putina da će Rusija pokazati svoju moć na sjeveru Kosova tako što će izazvati krizu, to nećete čuti, ali to će se desiti", smatra Čanak.