Društvo

Novljani strahuju da će se pokrenuti klizište u Mojdežu

Žitelji Mojdeža apeluju na lokalne i državne organe da počnu pripreme kako bi na ljeto mogli biti nastavljeni radovi u hidrotunelu Potkop. Oni strahuju da će visok vodostaj uzrokovati nove probleme na lokaciji gdje je prije gotovo 14 godina pokrenuto klizište, usljed čega su stradala imanja i kuće, a uzroci nijesu sanirani.

Novljani strahuju da će se pokrenuti klizište u Mojdežu
PobjedaIzvor

Mještanin Mojdeža i poznavalac prilika u hidrotunelu Potkop, Milorad Velaš, podsjeća da su radovi u okviru prve faze projekta završeni u oktobru 2015. godine, da su očekivali da će biti odmah nastavljena i druga faza, ali da se od tada ništa ne radi.

“U organizaciji Direkcije za javne radove Crne Gore, radnici podgoričke firme “Bi” kod prokopali su 197 metara novog tunela. Posao su uradili profesionalno, u skladu sa projektom i standardima. Preostalo je svega dvadesetak metara do spajanja sa prvom stijenskom masom i portalom starog tunela, što je osnovni uslov da se onemogući kruženje podzemnih voda, koje su potencijalna opasnost za okolne kuće”, kaže Velaš.

Izvorišta

Drugu potencijalnu opasnost, kaže on, predstavlja akumulacija oko 600 kubika “zarobljene” vode na 340. metru Potkopa. On, kaže, ne razumije zašto se od tada ne radi ništa da se dovede do kraja spajanje sa preostalih dvadesetak metara tunela, čime bi se regulisali poremećeni podzemni tokovi mojdeških izvorišta.

“Uzalud su došli do vrata kad nijesu ušli unutra. Radovima koji su do sada završeni nije riješeno da se spriječe uzroci koji mogu izazvati dalje stradanje sela Mojdež”, upozorio je Velaš.

Od juna 2014. do oktobra 2015. godine realizovani su radovi u vrijednosti od 852.593 eura. Sredstva su obezbijeđena iz kapitalnog budžeta države. Za drugu fazu raspisano je javno nadmetanje početkom 2016. godine, izabran najpovoljniji ponuđač, ali zbog žalbene procedure tenderski postupak nije okončan. Procijenjena vrijednost radova je 286.000 eura.

Iz Direkcije javnih radova saopštili su da se radovi mogu izvoditi u sušnom periodu, kada je nivo podzemnih voda u tunelu najniži.

Mještani su se obratili nadležnima u lokalnoj samoupravi, Ministarstvu održivog razvoja i turizma i Direkciji da hitno pokrenu aktivnosti kako bi do ljeta završili pripreme za nastavak radova.

Velaš podsjeća da je svaka kuća u selu pretrpjela posljedice klizišta, ali i da su vidne nove pukotine, pa mještani strahuju da cijela padina ne sklizne.

Tragove slijeganja tla vidi i na zidovima svoje kuće, koja je renovirana i utemeljena armiranom pločom.

Klizište u Mojdežu pokrenulo se 28. februara 2004. godine. Obuhvatilo je oko 12 hektara zemljišta i tom prilikom je stradalo oko 1.000 stabala maslina, imanja i kuće porodica Porobić i Vilov, urušen je put i oštećena infrastruktura u selu.

Portal Analitika