''Otvoreno mogu reći da su Srbija i Crna Gora bratske ili sestrinske države, naši narodi su prijateljski i nemaju nikog bližeg. Mi želimo da naši odnosi se razvijaju u svim oblastima i u političkoj sferi ali naravno i u sferi ekonomije. Više puta sam rekao i dok sam boravio u SAD-u da imamo viši nivo spoljnotrgovinske razmjene sa Crnom Gorom nego sa Amerikom, Britanijom ili nekim drugim. To je jer smo najbliži jedni drugim i interes nam je da raste ekonomska saradnja, da rješavamo infrastrukturna pitanja koja su značajna za svakog građanina i Srbije i Crne Gore a to je autoput, željeznička pruga. Ne možemo dozvoliti da recimo voz iz Beograda putuje za Podgoricu preko 30 sati, takve stvari moramo pod hitno da rješavamo. Takođe razvojni projekti u oblasti energetike, telekomunikacije i svega drugoga što možemo da kreiramo mi ali i da imamo jednu ekonomsku saradnju kada je riječ o trećem tržištu. Takođe trebali bi da zastupamo naše zajedničke političke interese i interese građana širom svijeta gdje imamo svoje diplomatske mreže. '', kazao je Dačić.
Dačić je kazao da podržava prava Srba u Crnoj Gori, ali da Srbija ne želi da se miješa u naša unutrašnja pitanja. On dodaje da umjesto iracionalnog principa mržnje treba nastupiti princip traženja zajedničkih interesa.
“Mi smo zainteresovani za prava srpskog naroda koji živi u Crnoj Gori i mi se ne miješamo u unutrašnja pitanja u Crnoj Gori. Mi podržavamo da se razgovara o tim pitanjima koja se odnose na pitanja jezika, kulturnog identiteta, pisma zastupljenosti Srba u državnim organima. Međutim naši interesi nemaju veze sa unutrašnjim radom Crne Gore. Kojim putem će Crna Gora ići i ko će vladati je pitanje na koje treba da odgovore građani Crne Gore. Srbin u Podgorici isto kao i Crnogorac u Beogradu uživa sva najveća prava kao što to rade kod kuće”, dodao je on.
Dačić je pozitivno ocijenio najavu da će ove dvije zemlje uskoro postati članice EU.
''Podržavamo i druge zemlje na tom putu. Naravno sada se javljaju mnogi koji analiziraju ocjenu Junkera i komentarišu da cjeli region treba da bude dio Evropske Unije. Slažem se sa tim ali smatram da svako treba da napreduje onoliko koliko je postigao. Mi podržavamo princip da se najprije učlani taj koji je najviše napredovao. Moram dodati da ne možemo biti taoci problema koji postoje kod pojedinih zemalja i da ne možemo kaskati za integracijama jer pojedini ne mogu da riješe te probleme'', ocijenio je Dačić.