
Adiko banka je početkom novembra prošle godine pokrenula arbitražu protiv Crne Gore tvrdeći da je pretrpjela milionsku štetu zbog spornog zakona. Crnu Goru će na arbitraži u Vašingtonu zastupati advokatska kancelarija ,,Omnia Strategy“ iz Londona.
Kalač kaže da je uzrok štete to što je Adiko banka od HAAB kupila rizičnu aktivu.
- Kupili su i rizičnu aktivu - kredit ineksiran u CHF - sa troškovima koje ona sa sobom nosi. Ta je kupovina bila u decembru 2014, kad su ti krediti bili poznati kao problematični ne samo u Crnoj Gori nego u regionu. Čudno je da se to desilo prifesionalnim investitorima kao što su sadašnji vlasnici Adiko banke – kaže Kalač.
On podsjeća da je ShareCrna Gora je donijela 2015. zakon o konverziji kredita u švajcarskim francima, čime je stala u zaštitu korisnika tih kredita.
- Dopune zakona donijete su 2016. Eliminisan je valutni rizik koji korisnicima kredita nije bio objašnjen, jer im nije predočeno da može doći do enormnog uvećanja njihovih kreditnih obaveza, što se i desilo. Dakle radi se o kreditnom proizvodu promjenljive glavnice i kamatne stope - kaže ombudsman.
Zaštita korisnika tih kredita precizirana je tako da se izvrši konverzija u euro na dan odobravanja kredita sa kamatnom stopom 8,2 odsto, koja je u tom vremenu bila tolika na kredite u eurima.
- Ovim zakonskim rješenjem kreditor je dobio profit kakav je tada imao na plasmane u eurima. Ovo zakonsko rješenje za zaštitu korisnika kredita kroz konverziju sadrži standarde zaštite koji su slični onima iz Direktive 14/17 EU (Poglavlje 9, čl. 23 i 24) - kaže Kalač.