Društvo

Oštećeno oko sto kuća, nema povrijeđenih

Zemljotres od 5,1 stepeni Rihterove skale koji je juče u 11.46 sati registrovan u blizini Plava, a osjetio se u cijeloj Crnoj Gori i regionu, oštetio je oko 70 kuća na sjeveru, ali na sreću niko nije povrijeđen. 
Oštećeno oko sto kuća, nema povrijeđenih
Portal Analitika
Portal AnalitikaAutor
PobjedaIzvor

Epicentar zemljotresa zabilježen je na sedam kilometara sjeverozapadno od Plava, na planini Visitor. Žarište potresa, kako su precizirali u Zavodu za seizmologiju, locirano je na dubini od 14 kilometara. Građani su bili u panici i strahu, pogotovo što je nakon prvog potresa uslijedilo još 11 slabijeg intenziteta. I oni stariji stanovnici pogođenih područja pričaju da na sjeveru nikada nije bio jači zemljotres, kažu da „tako nije treslo ni ’79“.

Osim snimaka oštećenih kuća, sa popucalim zidovima, popadalim crijepovima sa krvova, objavljene su i fotografije iz marketa sa raznim artiklima koji su poispadali sa polica i „zatrpali“ podove. Na snimcima se vide i ljudi koji panično istrčavaju van iz kuća, kafića, prodavnica...

Zemljotres je izazvao i veći odron u mjestu Sućeska, između Andrijevice i Plava. Brzo je saniran i saobraćajnica je ovorena. Obrušavanje je registrovano i na putu u mjestu Grnčar, na teritoriji Gusinja.

Zbog procesa smirivanja tla, kako su Pobjedi kazali u Zavodu za seizmologiju, do kraja mjeseca očekuju još zemljotresa nižeg intenziteta.

Šteta

Osim u Plavu, zemljotres se najviše osjetio u Gusinju, Andrijevici, Beranama, Rožajama, ali i u Podgorici... Prema informacijama iz Direktorata za vanredne situacije do sinoć je prijavljeno oko 100 stambenih objekata koji su pretrpjeli štetu. Riječ je uglavnom o starijim objektima u kojima je došlo do pucanja zidova, oštećenja plafona, a u pojedinima su uništeni krovovi i dimnjaci. Kako saznaje Pobjeda, zbog oštećenih domova pet porodica sa teritorije Plava i Gusinja je izmješteno iz svojih kuća.

Tročlana porodica sa bebom, iz Murina, smještena je u hotel ,,Rosi“ u Gusinju, dok su ostali nevoljnici smješteni kod rođaka. Iz Berana je, takođe, jedna porodica zbrinuta kod rodbine.

Sve službe, odnosno timovi za zaštitu i spašavanje, kako je rečeno Pobjedi, hitno su reagovale kako bi pomogle građanima čiji domovi su oštećeni od zemljotresa.

Predsjednicima mjesnih zajednica naloženo je da obiđu pogođena područja i naprave zapsinike.

Plav i Gusinje juče je posjetio i generalni direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić koji je rekao da su svi resursi sistema zaštite i spašavanja na raspolaganju građanima.

Komisija za procjenu štete na lokalnom nivou narednih dana procijeniće kolika je šteta od zemljotresa. Prema proceduri, građani su dužni da opštinama prijave štetu, a potom članovi ovog tijela izlaze na teren kako bi utvrdili činjenično stanje.

Predsjednik opštine Plav Orhan Šahmanović kazao je sinoć za Pobjedu da je najvažnije što u ovom zemljotresu niko nije povrijeđen. Prema podacima kojima raspolaže, potres je oštetio više od sto kuća, a oko sedam familija je izmješteno iz urušenih domova.

- Velika je materijalna šteta. Većinom su oštećeni krovovi kuća, dimnjaci... Još prikupljamo podatke. Svi smo u panici, jer je to bio jak zemljotres, ali sada se smiruje situacija. Pokušavamo da stabilizujemo stanje – istakao je on, dodajući da će opština pomoći građanima u saniraju posljedice od zemljotresa.

0501zemljotres2

Novi potresi

Ovaj zemljotres se, prema riječima Marina Čaveliša iz Zavoda za seizmologiju može svrstati u jače potrese nakon kojih uvijek slijedi serija manjih. To znači, kako je pojasnio za Pobjedu, da narednih desetak dana, možda i do mjesec, kroz proces smirivanja tla možemo očekivati potrese koji će biti manjeg intenziteta. Istakao je da je u tom periodu moguće da se zabilježi i zemljotres približno istog intenziteta kao što je bio jučerašnji.

- A da li će biti jači od ovog i do sada najjačeg zemljotresa, to ne znamo, jer nauka to ne može predvidjeti. Moramo znati da je kod nas snažan zemljotres uvijek moguć.

I može se desiti u svakom trenutku – rekao je on.

Sudeći prema njegovim riječima, za jučerašnji zemljotres se može reći da je zemljotres sa najizraženijim dejstvom na objekte u Crnoj Gori nakon 1979. godine.

- Potresi ove jačine nijesu toliko rijetka pojava u svijetu. Sva kodnevno ih se dogodi po nekoliko ove jačinie. Zemljotrese ne možemo odvajati teritorijalno, državnim granicama. Ovaj zemljotres je vjerovatno napravio neke štete u pograničnom području Albanije i Kosova. Zajedno smo na trusnom području i dijelimo istu sudbinu u slučaju snažnih zemljotresa – kazao je on.

Čaveliš je istakao i da jučerašnji zemljotres, kako se mogu čuti neka nagađanja, nijesu izazvale padavine, već da je riječ o tektonskom potresu.

- Kako građani treba da se ponašaju u ovakvim situacijama? Važno je da iz prizemlja kuće izađu čim osjete prve vibracije. Treba da se odmaknu od objekta, zbog crijepova sa krova, dijelova fasade ili slomljeng stakla, koji, kao što smo vidjeli, padaju kod malo jačih potresa. Ako nijesu u mogućnosti da izađu van, treba da se udalje od staklenih površina i od predmeta koji mogu pasti – istakao je on.

Najbolje se, prema njegovim riječima, može obezbijediti zaštitita od zemljotresa ukoliko se izgrade kvalitetne građevine u skladu sa standardima gradnje koji su nedavno usklađeni sa eurokodom.

- Uloga naše institucije nije predviđanje kada i gdje će se dogoditi zemljotres. Naš zadatak je praćenje seizmičke aktivnosti na prostoru Crne Gore i okruženja, obavještavanje javnosti i nadležnih institucija o dogođenom zemljotresu. Na osnovu prikupljenih podataka moguće je odrediti žarišta budućuh snažnih zemljotresa i definisati opasnost koja prijeti u narednom periodu od 50, 100, 500 godina za svaki dio teritorije. Na taj način mi definišemo maksimalno ubrzanje tla koje mogu generisati eventualni zemljotresi iz tih žarišta. Na osnovu tih naših podataka su doneseni standardi za izgradnju objekata za svaki dio Crne Gore – objasnio je on.

Poštujući te standade, kako dodaje, moguće je graditi objekte koji mogu izdržati te sile generisane zemljotresima koji su mogući na našem području.

- Pa i onih magnitude sedam Rihtera, kakav je bio 1979. godine – istakao je on.

O jučerašnjem zemljotresu pisali su i svjetski mediji. Tako je priču o potresu ispratio Fox News, kao i Daily News.

Kuća Kočanovića u Murinu uništena

Porodica Kočanović iz Murina, sa bebom od 20 dana, smještena je juče u hotel „Rosi“ u Gusinju jer njihova stara kuća više nije bezbjedna.

- Bio sam u Beranama, završavao sam neke papire za tek rođenog sina kada je počelo da trese. Nastala je panika, a ja sam samo mislio kako su kući. Nijesu se javljali – ni žena, ni otac, ni šura... Samo mi je pred očima bila slika da nam se kuća srušila i da im se nešto desilo. Kada sam dobio šuru rekao sam mu da trči kod nas kući. Srećom, svi su dobro. Žena je bila izašla ispred kuće za naručje drva kada je zatreslo. Odmah je utrčala u kuću. Dijelovi plafona su padali, ali Bogu fala, po ivicama. Zgrabila je našeg sina i istrčala van. Unutra su bili i moj otac i šura. Kuća nam je uništena. Svi zidovi su popucali, od temelja do vrha – ispričao je Pobjedi tridesetpetogodišnji Veselin Kočanović.

Kaže da je nedavno renovirao kuću, ali da sada nemaju gdje da se vrate.

- Otac je ostao. On neće da ide. Ali ja neću da rizikujem život sina. Ako bude još neki jači potres naša kuća će se srušiti. Njoj popravke više nema. Rađena je davno. Jedna je od najstarijih u Murini – priča potrešeno Veselin. Krov je, dodaje krenuo i sa prvom kišom će se sručiti.

- Protiv Boga se ne može. Što je, tu je. Vjerujem da će nam pomoći opština, država... Mi nemamo kud. Za sada su nas smjestili u hotel. Izlazili su iz opštine na teren da vide u kakvom je stanju kuća. Otac je bio s njima. Uvjerili su se, vjerujem, i oni da tu više života nema – kaže Veselin.

Sinoć ga je ekipa Pobjede zatekla u Murinu. Došao je da obiđe starog i bolesnog oca koji neće niđe iz svog doma, ma koliko bilo opasno da ostane tu. Veselin pokušava da ga ubijedi da se smjesti negdje, ali uzalud.

- Najgore mi je što je zima. I đe ćemo mi sa bebom od 20 dana. Ne znam što da radim – kaže Veselin.

Ni on ni supruga ne rade. Za život zarađuje sječom i prodajom drva. Zahvalan je, kaže, lokalnim vlastima što su ih smjestili u hotel, ali je svejstan da je to privremeno rješenje. Zemljotres je, prema njegovim riječima, uništio kuću i popravke joj nema, ali vjeruje da će država za njega i njegovu porodicu naći načina da im pomogne.

Ljuljali se lusteri, vitrine...

BERANE - Potres je izazvao nemir kod velikog broja Beranaca koji su preplašeno izlazili na ulice. Prema riječima načelnika Službe zaštite i spašavanja Tiha Bogavca, radnici te službe su odmah izašli na teren kako bi uklonili cigle i crijepove koji su pali sa krovova starijih zgrada. Oštećenja su nastala i na zidovima brojnih zgrada i kuća. Jedna kuća u selu Vinicka znatno je oštećena zbog čega je porodica izmještena kod rođaka. Na staroj zgradi „Nišavića pekare“ pao je dio ciglanog krova. V. J.

KOLAŠIN - Zemljotres se osjetio na području opštine, ali nije bilo prijavljene materijalne štete. Pojedini građani su se požalili da su strahovali kada su tokom potresa zapazili da im se pomjeraju stvari u stanu. Uplašili su se, kako su ispričali, kada su vidjeli da im se pomjeraju čaše u vitrinama, ali i ljuljaju lusteri. Niko, na sreću, nije povrijeđen. Dr. D.

PLJEVLJA – Lagano podrhtavanje tla osjetilo se i u Pljevljima, ali to nije izazvalo paniku. Od komandira pljevaljske Službe zaštite i spašavanja Gorana Čavića saznali smo da tokom jučerašnjeg dana nije bilo nijednog poziva za intervenciju ili prijavljivanja štete na objektima uzrokovanih zemljotresom. A. S.

ROŽAJE - Osim uznemirenja i panike građana naročito onih koji žive u zgradama zemljotres nije pričinio druge probleme. Nijesu registrovane štete. F. K.

MOJKOVAC – Podrhrtavanje tla se osjetilo i u prizemnim objektima, a u višespratnicama pogotovo. Nikakvih šteta na objektima nije bilo, rekao je rukovodilac Službe zaštite i spašavanja Dragan Marković. R. Ć.

BIJELO POLJE - Prema riječima člana kriznog štaba opštine Bijelo Polje i načelnika službe  pašavanja Milonje Rakonjca na teritoriji te opštine nijesu zabilježene posljedice zemljotresa. Nije bilo prijave štete ili poziva u pomoć. V. Šb.

Portal Analitika