Uvidom u elektronsku bazu podataka u Crnoj Gori je u toku prošle sedmice prijavljeno 25 osoba sa simptomima nalik gripu (ILI), što predstavlja incidenciju od 4 /100 000 stanovnika.
Prema podacima Evropskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) aktivnost gripa širom evropskog regiona u 50. sedmici je niskog intenziteta u 40 zemalja, od njih 45 koje dostavljaju podatke. Aktivnost gripa srednjeg intenziteta je prijavljena u Francuskoj, Irskoj, Holandiji i Španiij, dok je visoka aktivnost gripa zabilježena u Turskoj.
“U Crnoj Gori je laboratorijskim putem 13. decembra potvrđen jedan slučaj infekcije virusom gripa u ovoj sezoni. U pitаnju је sеzоnsкi virus gripа tip B којi је u cirкulаciјi u većem broju zеmаlja u okruženju”, kažu u Institutu.
U Institutu napominju da je najefektivnija mjera prevencije gripa vakcinacija, pa preporučujemo da se sve osobe koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija vakcinišu. Vakcina se može primiti tokom cijele sezone trajanja nadzora nad gripom, ali je najbolje vrijeme za vakcinaciju prije početka širenja virusa u populaciji, s obzirom da je za razvoj antitjela potrebno 2-3 sedmice nakon vakcinacije.
Grupe stanovništva kojima se preporučuje vakcinacija su:
- sve osobe starije od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega; osobe koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest); osobe sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i osobe sa HIV/AIDS-om, kao i osobe koje imaju transplantirane organe i/ili ćelije;
- sve osobe starije od 65 godina; hronično oboljele osobe koje žive u kolektivnom smještaju; zdravstveni radnici i saradnici; naročito je bitno da budu vakcinisani zaposleni na odjeljenjima intenzivne njege, neonatalne njege i oni koji rade u stacionarima za hronično oboljela lica;
Takođe, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje vakcinaciju trudnica (u saglasnosti sa ginekologom koji vodi trudnoću), kao i djece uzrasta od 6 mjeseci do pet godina.