Politika

Svoje muke sa Rusijom bi da riješe preko naših leđa

Šaljući zabrinjavajuće poruke o krizi na Balkanu pojedine evropske države, naročito Slovačka i Češka, zapravo samo prave alibi za svoje unutrašnje krize i pokušavaju da, preko naših leđa, rješavaju probleme svoje prošlosti i pripadanja ruskom bloku, smatra analitičar iz Beograda Dušan Janjić.
Svoje muke sa Rusijom bi da riješe preko naših leđa
PobjedaIzvor

On je na taj način, u razgovoru za naš list, prokomentarisao nedavnu poruku slovačkog premijera Roberta Fica da je nekim državama u regionu važno ponuditi evropsku perspektivu jer je „Balkan ponovo počeo da gori“.

- To je dramatizacija koja samo donekle ima utemeljenje u realnosti. Tako da ja ne znam o čemu oni pričaju, ali znam šta njih muči. Pa njih muči Rusija, naročito Slovake i Čehe, i sad bi preko naših leđa da rješavaju probleme svoje prošlosti i pripadanja tom ruskom bloku– ističe Janjić.

Nema konflikta

Ovaj analitičar procjenjuje i da je percepcija Zapada o krizi na Balkanu već duže vrijeme potpuno pogrešna i objašnjava da ovaj region trenutno nema nijedan otvoreni konflikt.

- Ko je taj koji sada na Balkanu može da bude stavljen u tu ulogu? Po meni jedino Srbija i Albanija. Ako to poredimo sa 90-im kada su svi bili u igri, onda je to veliki napredak. Drugo, ako uzmemo realne pokazatelje, čak ni Srbija ni Albanija više nijesu spremne da ponove devedesete – smatra Janjić.

Ističe da u kontekstu krize na Balkanu možemo govoriti samo o nastavku mržnje iz 90-ih godina i to samo zato što na vlasti i dalje imamo političare iz 90-ih.

Ima nepovjerenja

- I to upravo zahvaljujući politici koju je vodio Zapad prevelikim oslanjanjem na izbore i premalim doprinosom Haškom tribunalu i podršci zemljama razrušenim ratom. Kad govorimo o Srbiji, Crnoj Gori i Kosovu oni nijesu uradili ništa da nadoknade štetu koju su napravile sankcijama, a upravo su sankcije razorile društvo. EU je prva uvela sankcije. Dakle, tu ima te bahatosti, a i opšte je poznato da nema balkanizacije bez velike sile. Mi trenutno imamo međusobnog nepovjerenja i kriznih tačaka, ali isto tako imamo i puno pozitivnih događaja. Pa pogledajte samo koliko je zemalja u međuvremenu ušlo u EU i NATO – navodi Janjić.

Ovaj analitičar smatra i da Evropu u ovom trenutku, daleko više od Balkana, treba da brinu sopstvene članice poput Mađarske, Poljske i Češke.

- A da ne kažem da mi svi treba da brinemo zbog neonacizma u Njemačkoj, nove vlade u Austriji i novog fašizma u Mađarskoj. Kad se napravi takav raspored njima idealno dođe da nađu neke partnere na Balkanu i probaju ponovo, kao 90- ih, da Balkan za njih ratuje –priča Janjić.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika