Ti podaci saopšteni su Pobjedi iz kompanije Bio sejv. Prema njihovim riječima, u našoj zemlji za sada su zabilježeni slučajevi liječenja matičnim ćelijama djece koja nijesu imala svoje sačuvane uzorke, već su one uzete od kompatibilnih donora. Razlog tome, kako kažu u Bio sejvu, je taj što mogućnost čuvanja uzoraka u Crnoj Gori postoji samo pet godina, pa je ,,razumljivo što još nije bilo zahtjeva za korišćenje deponovanih ćelija“.
Uspješnost
Iz ovog predstavništva nemaju precizne podatke koliko je do sada sačuvano uzoraka matičnih ćelija, zbog velikog broja banaka, ali procjenjuju da se oko četiri odsto crnogorskih roditelja odluči na taj korak. Viša stručna saradnica u predstavništvu Bio sejv Ksenija Medenica za naš list objašnjava da se matične ćelije iz krvi pupčanika trenutno koriste u liječenju u više od osamdeset različitih tipova oboljenja i zdravstvenih stanja.
- Na primjer, krv iz pupčanika godinama unazad veoma uspješno se koristi u liječenju anomalija krvi kao što su leukemije i anemije.
U ovim slučajevima, ćelije su u mogućnosti da potpuno zamijene krvotok djeteta. Osim bolesti krvne loze, matične ćelije su našle primjenu u liječenju različitih metaboličnih i poremećaja imuniteta, zatim kardiovaskularnih, ortopedskih i neuroloških oboljenja.
Takođe, brojna istraživanja su doprinijela novim saznanjim a o terapeutskom potencijalu matičnih ćelija i probudila su nadu da bi one mogle biti rješenje za mnoge trenutno neizlječive bolesti - kazala je Medenica.
Sposobnost
Matične ćelije, kako objašnjava, su nespecijalizovane i mogu se transformisati u bilo koji drugi tip ćelija u organizmu koji je uništentokom procesa starenja, bolesti, povreda i slično. - One predstavljaju izvor svih ćelija tijela, a ova sposobnost regeneracije oštećenih tkiva čini ih jedinstvenim u medicini – kazala je Medenica. Konkretni primjeri upotrebe matičnih ćelija za liječenje različitih zdravstvenih stanja dodatna su motivacija budućim roditeljima, kako naglašavaju u Bio sejvu, da se odluče za deponovanje matičnih ćelija. - Jedan takav primjer je i prva transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika u beogradskom Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta.
Naime, petogodišnja djevojčica je trenutno na liječenju talasemije (tip životno ugrožavajuće anemije) primjenom matičnih ćelija iz pupčanika, koje su roditelji sačuvali po rođenju njene mlađe sestre. Upravo zahvaljujući toj odluci, roditelji su sada u prilici da pomognu svojoj ćerki i pruže joj priliku za izlječenje – kazali su u Bio sejvu. Oni objašnjavaju da je proces traženja donatora dugotrajan i finansijski opterećujuć, te se upravo iz tih razloga roditeljima savjetuje da sačuvaju matične ćelije svog djeteta po rođenju i na taj način mu omoguće zdravstvenu sigurnost.