Crna hronika

Kad mafija istražuje mafiju

Petnaestominutni snimak koji je 16. decembra objavljen na Jutjubu sa detaljnim informacijama o „kavačkom klanu“, vođi ove grupe i njenim članovima, žestoko je uzburkao javnost, otvorio mnoga pitanja o radu bezbjednosnih službi i biće, kao prioritetni slučaj, predmet intenzivne obrade crnogorskih istražitelja – saznaje Pobjeda.
Kad mafija istražuje mafiju
Portal Analitika
Portal AnalitikaAutor
PobjedaIzvor

Iako se za sada ne zna ko stoji iza brižljivo montiranog snimka, sa pojedinačnim dosijeima osoba iz podzemlja, članovima ,,kavačkog klana“, dobro obaviješteni izvori tvrde da može samo da se nasluti iz koje kuhinje je stigao ovaj kratki film, za čiju režiju je iskorišćeno ime Radoja Zvicera, vođe ,,kavačana“, jednog od dva suprotstavljena mafijaška klana, koji ratuju skoro tri godine.

Tajno i javno

Dobro izmontirani video-zapis po strukturi izvještavanja, količini povjerljivih podataka, brojnim fotografijama i objavi presretnutih razgovora podsjeća na klasični dosije obavještajnih agencija, obrađen za širu i to javnu upotrebu. Pitanje je: ko i kako može da sazna broj lične karte i pasoša Radoja Zvicera i Predraga Kneževića; kao i lažna imena koja koriste članovi ove kriminalne organizacije; da posjeduje fotografije Zvicera od prije deset godina, ali i novu njegovu fotografiju nastalu nakon plastične operacije u Istanbulu...

Na snimku se prvi put objelodanjuje podatak da se Zvicer, koji slovi za vođu ,,kavačkog klana“, služi tuđim identitetom i da pod imenom Josip Babić nesmetano putuje Evropom, navodno koristeći identitet bosanskog državljanina rođenog u Njemačkoj, u Nirnbergu.

Takvi se podaci ne mogu naći privatnom istragom. Zato je ključno pitanje: kako su tajni podaci postali javni?

Službe i ,,služba“

Dobro obaviješteni izvori iz istrage tvrde da „isplivale“ informacije imaju službe u regionu, sa kojima je crnogorska policija godinama razmjenjivala podatke kada je pratila kretanje ovih lica. Tako sumnja pada i na bezbjednosne službe u regionu, upravo zbog činjenice da su u susjednim državama dvojici članova „kavačke“ grupe izdata dokumenta.

Iz svega jasno proizilazi da je osoba koja je napravila i postavila snimak prvenstveno Zvicerov neprijatelj. Takođe, čini se izvjesnim da je snimak distribuiran s jasnom namjerom – da dodatno zavadi odnose unutar kavačkog ganga i pojača već usađenu mržnju prema suparničkom klanu – ,,škaljarcima“.

Takođe, interesantno je da onaj ko je napravio snimak ostavlja trag, ali je pitanje da li namjerno ili slučajno. Naime, tekst je napisan ekavicom, možda upravo s namjerom da bi se krivac tražio upravo u bezbjednosnim strukturama Srbije.

U petnaestominutnom materijalu Zvicer je predstavljen kao „čovek usko povezan sa vrhom policije i ostalih obaveštajnih agencija Crne Gore“, što definitivno jeste i posredni udar na kredibilitet crnogorske policije, tajne službe, ali i, uopšteno gledano, crnogorske države.

Upravo zbog toga, istražitelji moraju da otkriju ko stoji iza snimka, koji će, sudeći po najavama, uskoro biti upotpunjen novim detaljima iz života članova „kavačke“ grupe.

Koliko je snimak zanimljiv, najbolje govori podatak da je samo dan nakon objavljivanja ekskluzivnog teksta u dnevnom listu „Dan“, imao više od 6.500 pregleda.

Obilje podataka

Ima se, zaista, što i vidjeti. Detaljno su opisane luksuzne građevine u naselju Kavač, izmjerena njihova kvadratura i procijenjena vrijednost objekata, sve sa bitnim ,,pratećim“ pitanjem: ko je dozvolio izgradnju takvih objekata i odakle milioni za to? Sve to potkrijepljeno je fotografijama dva impozantna objekta. Neke od prikazanih fotografija osoba iz kriminalnog miljea bile su na naslovnicama dnevnih listova, između ostalih i Pobjede, pa se stiče utisak da autoru ili autorima video-dosijea na dokumentaciji mogu pozavidjeti crnogorske službe.

Zbog objelodanjivanja povjerljivih informacija krivac se može tražiti među obavještajcima, koji su imali saznanja o lažnim identitetima i kretanjima članova ove kriminalne organizacije, koji su u bjekstvu.

Ali ključni motiv ostaje nepoznat, osim želje da se potpuno raskrinka mafija iz Kavača. No,autor je snimkom teško pogodio i crnogorske bezbjednosne institucije i policiju, i praktično ih optužio za podršku mafijaškom klanu, odnosno za nečinjenje u hvatanju čelnih ljudi ove kriminalne grupe.

- Zbog uske povezanosti sa vrhom, to jeste sa čelnim ljudima policije i ostalih obavještajnih službi u Crnoj Gori, Radoje Zvicer vrši razna krivična djela, počevši od međunarodnog šverca kokaina, do naručivanja i finansiranja desetina ubistava u Crnoj Gori i regionu – naveo je nepoznati autor snimka.

Jasno je da se miris ove čorbe osjeća i van teritorije Crne Gore. Moguće da je i to bio jedan od ciljeva objavljivanja snimka: da se poremeti saradnja policija regiona u obračunu sa mafijaškim klanovima koji svoje pipke pružaju svuda na prostoru eks Jugoslavije.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika