Glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Vijesti Mihailo Jovović, kazao je da istraživačko novinarstvo u našoj zemlji dijeli sudbinu tzv. običnog novinarstva. Ako postoji volja, kaže on, ne postoje prepreke da se bavite istraživačkim novinarstvom bilo gdje, pa ni u Crnoj Gori, bez obzira na krizu naših medija.
- Istraživačkim novinarstvo u Crnoj Gori bavi se svega nekoliko medija i, rekao bih, petnaestak ljudi. Veliki dio posla je zbog finansijske krize izmješten u istraživačke centre. Razlika između istraživačkog novinarstva u Crnoj Gori i regionu jeste u tome što se tom vrstom novinarstva kod nas bave najuticajniji mediji. Ali je apsurdno što crnogorski državni organi ne reaguju na istraživačke priče, iako su one dovoljne za pokretanje izviđaja. Čak i u situaciji kada se pokrene istraga, ona traje godinama. To često izaziva veliku frustraciju među ljudima koji se bave istraživačkim novinarstvom - istakao je Jovović na skupu u okviru "Nedjelje borbe protiv korupcije", koji je pod pokroviteljstvom Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) održan u EU Info centru u Podgorici.
Direktor i glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović smatra da se istraživačko novinarstvo u Crnoj Gori bitno ne razlikuje od onog u regionu. Prepreke za bavljenje tom vrstom novinarstva on, prije svega, vidi u činjenici što je Crna Gora mala sredina u kojoj svakako svakoga poznaje i u nedostatku finansija.
- Dnevna traka lomi. Ako odredite novinare da se bave samo istraživačkim novinarstvom, ne znate da li će uopšte biti tekstova o tim temama. Zbog toga EU mora da ulaže u novinarske istraživačke projekte - ističe Đuranović i dodaje da je istraživačko novinarstvo u Crnoj Gori napravilo iskorak pisanjem o lokalnim moćnicima – od gradonačelnika do državnih činovnika.
Novinarski tekstovi, prema njegovim riječima, treba da posluže za akcije istražnih organa.
- Ako nema saradnje između civilnog sektora, medija i državnih organa koji su dužni da reaguju na određene informacije, onda se vrtimo u začaranom krugu iz koga nije lako izaći - podvlači Đuranović i poručuje da je izuzetno važno da svi mediji solidarno stanu u zaštitu novinara koji žrtvuju mirnoću porodičnog života kako bi bile objavljene neke važne informacije.
Prema mišljenju Nikole Markovića, glodura Dana i predsjednika Komisije za istraživanje napada na novinare i imovinu medija, istraživačko novinarstvo uvijek donosi pozitivne rezultate, a pitanje je, kaže, kada će oni biti uočeni.
- Afera "Snimak", koja se ne odnosi samo na tonske zapise, već i na sve zloupotrebe koje se tiču političke korupcije, rezultirala je dokumentacijom koju smo objavili, zahvaljujući Darku Pajoviću koji nam je ustupio snimak i zahvaljujući MANS-u o zlupotrebema službenog položaja u partijske svrhe u Pljevljima, što je opet rezultiralo pravosnažnim presudama u kojima su ljudi osuđeni - naglasio je Marković.
Govoreći o napadima na crnogorske novinare, on je napomenuo da nijedan veliki slučaj nije riješen do kraja.
- Niko iz policije i Tužilaštva nije snosio odgovornost zbog činjenice da te istrage traju godinama, a bilo je jako sumnjivih situacija. Na primjer u istrazi o napadu na Tufika Softića – da lica iz policije budu povezana s njegovim napadačima - rekao je Marković na panelu koji je moderirala novinarka našeg portala Vesna Rajković-Nenadić.
Direktorica, glavna i odgovorna urednica TV Prva Sonja Drobac kaže da istraživačko novinarstvo ima mnogo ograničenja – vrijeme novac, znanje, ljudi... – ali da ne stoji teza da je strah od vlasti ograničenje.
- Onda bi imali istraživačke priče o opoziciji - potcrtava ona i dodaje da nije istraživačko novinarstvo sve što se tako predstavlja.
- Istraživačko novinarstvo podrazumijeva dokaze. Često nam se dešva da našu pretpostavku uzimamo kao dokaz - upozorava Drobac i poručuje da istraživačko novinarstvo mora da se vrati u redakcije.
Direktor Televizije Crne Gore (TVCG) Vladan Mićunović kaže da godišnji budžet Javnog servisa od 12 miliona eura obavezuje TVCG da njeguje istraživačko novinarstvo i da se njime bavi na najbolji način.
- Vrlo sam zadovoljan što je Javni servis postavio istraživačku redakciju. Emituje se drugi serijal "Mehanizma" i mislim da po tome možemo da stanemo u red najboljeg kvaliteta istraživačkog novinarstva u regionu - istakao je Mićunović, dodajući da je Crnu Goru potresla i priča novinarke TVCG Svetlane Slavujević o selektivnim abortusima.
On upozorava da veliku opasnost predstavlja tzv. pseudoistraživačko novinarstvo, u kojem je uloga medija da zatru sve efekte istraživanja, te da umjesto praćenja traga priče fokus usmjere na napad na novinara koji je autor istraživanja.
- Kafka je kazao da uloga novinarstva nije da usreći i da život učini boljim i snošljivijim, već da zaboli. Ako se budemo držali toga nećemo imati problema ni sa istraživačkim, ni sa tzv. običnim novinarstvom - zaključio je direktor TVCG.