“Udruženje je u proteklih godinu dana promovisalo projekat "Podrška antidiskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti“ u cilju osnaživanja žena u biznisu. Okupljanje žena iz različitih političkih opcija oko istog cilja predstavlja novost na našoj političkoj sceni i predstavlja nadu da je moguće jedinstveno raditi na prevazilaženju drugih barijera na isti način kao što su se prevazišle i političke barijere. Žensku parlamentranu meržu prije svega vidimo kao rijedak dio naše političke scene koji ima za osnovni cilj prepoznavanje nekih važnih tema za žene i društvo na kojima se može raditi zajednički i koji se mogu izdići iznad pojedinačnih partijskih ciljeva i interesa”, navodi se u saopštenju Udruženja preduzetnica.
Ženska politička mreža i Udruženje preduzetnica Crne Gore, kako su kazali, okrenuti su ka stvaranju uslova koji će promjeniti ekonomski i društveni status žena u Crnoj Gori i zato u ostvarenju tog cilja koji nam je zajednički očekujemo punu podršku i istu pružamo Ženskoj političkoj mreži.
”Zahtijev da se u okviru lokalnih budžeta napravi preraspodjela koja će omogućiti dodatna sredstva za uvođenje nove budžetske jedinice, a čija će namjena biti usmjerena na podsticaj razvoja ženskog preduzetništva je lijepa vijest za Crnu Goru jer konačno imamo mrežu u kojoj su one koje donose važne političke odluke okrenute i ujedinjene u naporu da se žene kao neiskorišćeni razvojni resurs Crne Gore stave u centar pažnje”, kaže Udruženje preduzetnica.
Kako navode, žene koje svoja znanja, ideje i kreativnost žele da pretoče u biznis ideje i uspješno realizuju iste često se sreću sa finansijskim i nefinansijskim barijerama i zato Udruženje preduzetnica očekuje od Ženske političke mreže da u svom fokusu stavi ovaj problem i da zajedničkim naporima rade na prevazilaženju istog.
”Garantni fond za koji se zalaže Ženska politička mreža predstavlja dobru ideju za žene u biznisu, ali je neophodno raditi i na drugim finasijskim instrumentima podrške. Udruženje preduzetnica Crne Gore je 2013 godine učestvovalo na intezivnim treninzima na temu 'Štedno Garantni Fond', koje su organizovali NVO Zanatsko-preduzetnička komora Crne Gore i NVO COSPE iz Italije uz finsisijsku podršku Evropske unije. Imali smo priliku da upoznamo Kreditni Garancijski Fond 'Link' iz Mostara koji predstavlja dobar primjer prakse u regionu. 2014 godine na Freja forumu u Podgorici prof. dr. Aziz Akgül je prikazao primjere dobrih praksi podrške turskih preduzetnica kroz svoja predavanja na temu 'Razvoj kroz mikrfinansuranje' - navodi se u saopštenju.
”Udruženje postoji sa ciljem jačanja ženskog preduzetništva kroz organizovan i kontinuiran rad na poboljšanju poslovnog i društvenog okruženja, uklanjanju biznis barijera i jačanju poslovnih veza na nacionalnom i međunarodnom nivou. Nastoji usmjeriti preduzetnice prema primjerima dobre prakse preduzetništva razvijenih evropskih zemalja. Povećati stopu žena vlasnica biznisa sa famozne brojke od 9.60% na šta Mreža ukazuje predstavlja i za nas prioritet u djelovanju”.
Udruženje preduzetnica Crne Gore svojim djelovanjem daje doprinos stvaranju povoljnijeg ambijenta za razvoj ženskog preduzetništva kroz privatno - javno parterstvo u Glavnom gradu i nefinasijsku podršku ženama u biznisu, što je i inicijativa Ženske političke mreže. Udruženje snažno podstiče unapređenje i razvoj ženskog preduzetničkog i liderskog potencijala kroz međusobno povezivanje preduzetnica, edukacije i savjetovanje. Udruženje je povezano kako sa donosiocima odluka tako i sa drugim organizacijama sa sličnim ciljeva i ciljnom grupom na lokalnom, regionalnom, nacinalnom i međunarodnom planu i zato očekujemo dobru saradnju sa Ženskom političkom mrežom", zaključuje Udruženje u saopštenju.