Pomoćnik direktora Uprave policije MUP-a Nikola Janjušević za Pobjedu je kazao da to potvrđuju analize bezbjednosti saobraćaja.
Analiza
- Postoje tri glavna uzroka izazivanja saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama, a to su: ljudski faktor, tehnička ispravnost vozila i stanje puta. Sve analize, nažalost, ukazuju da je glavni uzrok saobraćajnih nezgoda ljudski faktor. Naročito skrećemo pažnju da se poštuju ograničenja brzine, kao i da vozači ne konzumiraju alkohol. Veoma bitan segment u bezbjednosti drumskog saobraćaja je vezivanje sigurnosnih pojaseva – kaže Janjušević. Policija je posljednjih godina, prema njegovim riječima, imala više akcija kako bi ukazala učesnicima u saobraćaju koliko je bitna upotreba sigurnosnih pojaseva u toku vožnje. - Prije nekoliko godina dogodila se teška saobraćajna nezgoda, čeoni sudar, a u toj nezgodi smrtno su stradala tri lica, a dva lica su zadobila povrede. Dva lica koja su bila na prednjim sjedištima vozila bila su vezana sigurnosnim pojasevima i preživjela su, dok su tri lica koja su bila nevezana sigurnosnim pojasevima, iako su bila na zadnjem sjedištu vozila, smrtno stradala. To je jedan od primjera koji govori koliko je bitno vezivanje sigurnosnih pojaseva – ističe Janjušević.
Rekorder“
- Zabrinjavajući podatak je da upravo mlađe osobe vrlo često čine najteže saobraćajne prekršaje kao što su enormno prekoračenje brzine i vožnja pod dejstvom alkohola. Po važećem zakonu, imamo kategorije „mladog vozača“ i „vozača početnika“. Mladi vozači su do 24 godine života, a vozač početnik je onaj koji ima manje od 12 mjeseci vozačkog iskustva. Mladi vozač i vozač početnik ne smiju upravljati vozilom na putu brzinom većom od 70 km/h i ne smiju upravljati motornim vozilom ako u organizmu imaju alkohola u bilo kojoj količini – kaže Janjušević. Statistika, kako navodi, pokazuje da više prekršaja počine muškarci, ali ima i ne mali broj primjera kada i žene čine najteže saobraćajne prekršaje. Prema riječima Janjuševića, imaju mnogo primjera kada vozači pod dejstvom alkohola sjednu za volan, ne razmišljajući o najtežim posljedicama, a u prilog tome naveo je i podatak od prije godinu. - Imali smo takoreći neslavnog rekordera koji je prije godinu vozio sa 4,70 g/kg alkohola u krvi, od Bijelog Polja do Bioča, gdje je kontrolisan i lišen slobode – kazao je Janjušević, dodajući kako je prava sreća da je ovaj vozač uspio da pređe toliku dionicu puta, a da ne izazove saobraćajnu nezgodu.
Uticaji
- Činjenica je da moramo svi da damo doprinos da se podigne svijest učesnika u saobraćaju. Bitno je da se na podizanju svijesti mora raditi od predškolskih i školskih dana, ali i kasnije. Porodica svakako ima veliku ulogu za podizanje svijesti, jer smo svi potencijalne žrtve ili izvršioci saobraćajnih prekršaja koji mogu da imaju fatalne posljedice, ako se ne poštuju saobraćajni propisi. Nažalost, roditelji pred djecom često čine najteže prekršaje u saobraćaju i tako daju loš primjer svojoj djeci – naveo je naš sagovornik. Saobraćajna policija, osim represivnih, preduzima i čitav niz preventivnih mjera. Bezbjednost drumskog saobraćaja nije samo nadležnost policije, već participiraju i državni organi kao što su Ministarstvo saobraćaja, zdravlja, prosvjete, a bitna je i uloga nevladinih organizacija i medija.
Crne tačke
Janjušević se u razgovoru osvrnuo i na „crne tačke“ gdje se učestalo dešavaju saobraćajne nezgode. - Imamo prepoznat broj uslovno rečeno „crnih tačaka“, gdje se dešavaju saobraćajne nezgode, ali definitivno kada se ne poštuju saobraćajni propisi, svaka saobraćajnica može biti „crna tačka“ - objasnio je on. Vlada Crne Gore donijela je Nacionalnu strategiju za poboljšanje bezbjednosti drumskog saobraćaja za period od 2010. do 2019. godine.