Politika

Krah politike bojkota, fijasko Krivokapića i DF-a

Demokratska partija socijalista i Socijaldemokrate Crne Gore Ivana Brajovića najveći su dobitnici lokalnih izbora u četiri opštine, Ura može da bude najzadovoljnija u opoziciji, dok su Krivokapićev SDP kao i Demokratski front doživjeli potpuni debakl, pokazuju prve analize lokalnih izbora održanih u nedjelju u Mojkovcu, na Cetinju, Petnjici i u Tuzima.



Krah politike bojkota, fijasko Krivokapića i DF-a
PobjedaIzvor

U sve četiri opštine Đukanovićeva partija je osvojila ubjedljivo najviše glasova, ima apsolutnu vlast u Mojkovcu i u Petnjici, dok je u Tuzima i na Cetinju u lagodnoj poziciji da sa tradicionalnim saveznicima i partnerima sa državnog nivoa formira novu lokalnu upravu.

Socijaldemokrate Ivana Brajovića, najprijatnije iznenađenje ovih izbora, su u poziciji ,,tasa na vagi“ na Cetinju, dok su u Petnjici i Tuzima uspjeli da potvrde parlamentrani status, ali i značajno povećaju podršku birača.

Najveći gubitnici lokalnih izbora su SDP i Demokratski front. Glavni kuriozitet izbora je da SDP, koja je do prošlih parlamentarnih izbora imala snažnu podršku manjinskih naroda, nije uspjela da uđe u lokalne parlamente Tuzi i Mojkovca, dok je u Petnjici, do juče tradicionalnom uporištu, doživjela pravi fijasko izgubivši za četiri godine čak deset odbornika i blizu hiljadu glasova. Loš rezultat ostvarila je i na Cetinju gdje je za četiri godine izgubila gotovo 600 glasova, odnosno dva odbornička mandata.

DF je od četiri opštine uspio da uđe samo u lokalni parlament Mojkovca sa duplo lošijim izbornim rezultatom nego na parlamentarnim izborima 2016. godine. Prve analize pokazuju da su se birači DF-a mahom okrenuli Bečićevim Demokratama.

mojkovacMojkovački blickrig

Najbolji rezultat DPS ostvarila je u Mojkovcu gdje je aktuelna vladajuća partija u rodnom gradu premijera Markovića ,,do nogu“ potukla konkurenciju. DPS je povećala broj mandata u odnosu na prošle lokalne izbore za 20 odsto, ali se prava slika o dominaciji tek stiče kada se pogleda rezultat u apsolutnim brojkama, koji je još povoljniji za Đukanovićevu partiju.

DPS je tako u nedjelju u Mojkovcu stigla do najboljeg rezultata u istoriji višestranačja, jer je osvojila 3.195 glasova. To je čak 558 glasova više nego na parlamentarnim izborima 2016. godine. Procentualno, DPS je u Mojkovcu za samo godinu popravila rezultat za 20 odsto.  Rekordni rezultat DPS-a u Mojkovcu je za 200 glasova bolji od onog sa prošlih lokalnih izbora, kada je DPS u velikom stilu ostavarila apsolutnu premoć.

Kada su u pitanju oponenti DPS-a, Mojkovac je najbolji pokazatelj na koji način je došlo do nastavka prekompozicije odnosa snaga u opoziciji, gdje su Demokrate po receptu iz Herceg Novog ,,usisale“ gotovo sve manje opozicione liste i „otkinule“ gotovo polovinu biračkog tijela DF-a.

Sunovrat Fronta najbolje oslikavaju brojke: Na parlamentarnim izborima 2016. DF je osvojio 1.560 glasova da bi na izborima u nedjelju osvojio svega 785 glasova. To je pad od čak 50 odsto.

Za razliku od DF-a, Bečićeve Demokrate su osvojile podršku 1.003 birača i na taj način utrostručile rezultat u odnosu na parlamentarne izbore 2016. godine. Bečić je kampanjom ,,usisao“ i dio birača SNP-a koji je sa 376 birača na istorijskom minimumu u tom gradu. Socijaldemokrate su osvojile jedan mandat, dok Socijaldemokratska partija i URA nijesu prošle cenzus.

Cetinjska priča

Na Cetinju je DPS računala na apsolutnu većinu, a prognozirala je da bi im za to bilo dovoljno nekih 4.700 glasova. Oni optimističniji nadali su se da će se domoći brojke od 5.000 glasova. Nijesu u tome uspjeli. No, uprkos nešto lošijem rezultatu, DPS je zadržala primat na Cetinju, gdje je sa osvojenih gotovo 45 odsto ostala ubjedljivo najjača partija.

Ali, neće moći sami da odlučuju. Formiranje lokalne vlasti zavisi od dva odbornika Socijaldemokrata koji su za gotovo osamdeset odsto popravili rezultat sa parlamentarnih izbora, jer su sa 379 skočili na 579 glasova. U prvoj izjavi za medije Ivan Gazivoda iz SD-a je kazao da mu se ne dopada postojeća ,,kadrovska struktura“ na čelu prijestonice, što bi moglo da znači i potencijalni zahtjev da Aleksandar Bogdanović ne bude kandidat za gradonačelnika.

Brojke su neumoljive: DPS je sa osvojenih 4.391 glasa, ostvarila slabiji rezultat nego na parlamentarnim izborima 2016. godine, kada je osvojila 4.886 glasova i posebno u odnosu na prošle lokalne izbore kada je imala podršku rekordnih 5.165 birača.

Razloge pada podrške treba tražiti u činjenici da nije došlo do realizacije ranijih predizbornih obećanja poput izgradnje žičare ili sanacije ponora. Svakako je i agresivna kampanja opozicije na dan izbora, kada je pokušana repriza ,,beranskog scenarija“ i nasilnog upadanja i zauzimanja lokalnih štabova, uticala da unutar pripadnika DPS-a dođe do zazora i apstinencije dijela ,,sigurnih glasača“. Dodaju li se tome i ne baš dobri odnosi unutar cetinjskog DPS-a, vladajuća stranka mora da bude zadovoljna trenutnim rejtingom u prijestonici.

Primat najjače opozicione partije na Cetinju preuzela je Ura koja je sa 15 odsto osvojenih glasova (pet mandata) ili 1.484 birača, najprijatnije izborno iznenađenje. Rezultatom na Cetinju zadovoljni su i u Demokratama jer su za 300 glasova poboljšali rejting.

Pokazalo se, međutim, da nije riječ o novim glasačima, već preraspodjeli unutar opozicionog korpusa. I to na štetu Krivokapićeve Socijaldemokratske partije. Za samo godinu, u odnosu na parlamentarne izbore, SDP je na Cetinju izgubila više od 300 birača – sa 1.275 glasova pali su na 926 glasača. Pogled unazad je još poražavajući za SDP: na prošlim lokalnim izborima održanim 2013. godine Krivokapićeva partija je sa 1.572 glasa bila ubjedljivo najjača opoziciona stranka.

Očito da se na Cetinju strategija opozicionog prestrojavanja i Krivokapićeva kandidatura za sveopšteg lidera opozicije svih boja – nije isplatila: SDP je za četiri godine izgubila 42 odsto podrške građana prijestonice.

Krah SDP-a u Petnjici

Loš izborni dan za Krivokapićevu stranku upotpunjen je katastrofalnim izbornim rezultatom u Petnjici, gdje je ta partija, u odnosu na prošle lokalne izbore, izgubila gotovo hiljadu birača ili čak 11 odbornika! SDP je na izborima u nedjelju osvojila svega 157 glasova - skoro deset puta manje u odnosu na prošle lokalne izbore kada je sa 1.102 glasa bila druga po jačini stranka u lokalnom parlamentu.

Moguće da izbori u četiri grada nijesu idealan reper za trendove na nivou države, ali je očito da SDP kao izvorna suverenistička stranka, koja je bila u vlasti punih 18 godina, nije u lagodnoj poziciji. Naprotiv, drastičan pad popularnosti SDP-a u prijestonom Cetinju i sunovrat u opštinama gdje su dominantni glasači manjinskih naroda, poražavajuće je za stranku koja sebe naziva državotvornom. U vremenu koje slijedi, Krivokapić i najbliži partijski saradnici suočiće se sa posljedicama izbornog kraha: teško je očekivati da SDP može da se predstavlja kao ,,vođa građanske opozicije“.

I, kako to obično biva, od pada SDP-a najviše koristi izvukli su dojučerašnji partijski drugovi: u Petnjici su Brajovićeve SD osvojile 357 glasova, četiri odbornička mandata, popravivši rejting - dva i po puta! Nema dileme, Socijaldemokrate Ivana Brajovića čvrsto su se usidrile iznad cenzusa i postale su faktor bez kojeg nije moguće formirati vlast na Cetinju, ali i stranka koja, zbog smanjenog koalicionog kapaciteta DPS-a, može i na državnom nivou da igra aktivniju ulogu nego do sada.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika