UCG: Šta motiviše studente kada se upisuju na fakultete kao što je Fakultet dramskih umjetnosti na Cetinju?
GARIĆ: Ove fakultete mladi ljudi ne upisuju zato što su im stariji rekli da je to pametan izbor, da će lako doći do posla i imati odličnu platu. Naprotiv, upisuju ih uprkos upozorenjima da je budućnost umjetnika nesigurna, neizvjesna. Talentovane ljude, prilikom izbora studija, vodi potreba za stvaralaštvom. A kada imate taj kvalitet u startu, onda to, gotovo uvijek, znači i da imate ozbiljne, posvećene, uspješne studente. Oni imaju svijest o značaju obrazovanja, željni su novih znanja i vrijedno rade na daljem razvoju svojih sposobnosti. Naši studenti vole da studiraju. Samim tim, uspjeh je neminovan. Po završetku studija svi oni stasaju u mlade profesionalce, željne posla, projekata, spremne da se dokazuju, odmjeravaju i dalje usavršavaju. Mislim da je slična situacija na svim umjetničkim fakultetima, da nema značajnijih, suštinskih razlika, uzrokovanih određenom školom ili sredinom.
UCG: Kako podstičete talentovane studente da budu još bolji?
GARIĆ: Svi naši studenti su talentovani. U protivnom, ne bi mogli imati taj status, ne bi mogli uspješno da prate nastavu. Samo kandidati koji su položili prijemni ispit, prošli ozbiljnu, strogu selekciju - postali su naši studenti. Dakle, pošto takvih razlika (talentovani-netalentovani) među našim studentima nema, pitanje se odnosi na sve - kako podstičemo naše studente da budu još bolji. Trudimo se da ukupna atmosfera na fakultetu bude podsticajna – sam obrazovni proces, njegov kvalitet i dinamika, svakodnevni kreativni izazovi, saradnja među studentima sa različitih studijskih programa i njihovi zajednički projekti, ali i godišnji ispiti, koji su otvoreni za javnost - sve to nadahnjuje i obogaćuje, doprinosi razvoju naših studenata, unapređenju njihovih potencijala.
UCG: Nastava na FDU je oganizovana kroz rad u malim grupama sa eminentnim imenima u svijetu umjetnosti. Šta to znači za studente?
GARIĆ: Studenti imaju punu pažnju svojih profesora, iskusnih pedagoga, koji ih konstantno i posvećeno prate, usmjeravaju, podržavaju. Jednako je bitna i činjenica da naš nastavni kadar čine poznati stvaraoci na polju pozorišne i filmske umjetnosti, te da studenti mogu, osim predavanja, da prate i njihov umjetnički rad. Tu je, zatim, i mogućnost da, već tokom studiranja, učestvuju u značajnim profesionalnim projektima, ali i još mnogo motivišućih momenata. Naravno, podstičemo i svakog studenta pojedinačno, ali o tome ne možemo govoriti kroz par generalnih principa i metoda, jer pristup je individualan, uvijek zavisi od konkretne situacije, uslovljen je osobinama određenog studenta. Očigledno je da to radimo uspješno, a u prilog tome govori činjenica da su naši studenti, zahvaljujući rezultatima koje postižu danas priznati u cijelom regionu kao već ostvareni glumci, reditelji, producenti, dramaturzi, menadžeri u kulturi i medijski profesionalci.
Koliko su Vaši studenti spremni za međunarodno umjetničko tržište?
GARIĆ: Naši studenti su odavno prisutni i zapaženi na umjetničkoj sceni izvan Crne Gore i ostvaruju značajne rezultate u regionalnim i međunarodnim okvirima, bilo da je riječ o koprodukcionim projektima ili projektima strane umjetničke produkcije na polju filma, televizije itd. Često učestvuju na međunarodnim pozorišnim festivalima, filmskim festivalima, u projektima menadžmenta u kulturi, na međunarodnim književnim konkursima za originalni dramski tekst ili filmski scenario, i uvijek pokazuju visok stepen kompetitivnosti, obučenosti i sposobnosti za profesionalnu integraciju na međunarodno umjetničko tržište. Treba pomenuti i brojne međunarodne nagrade i priznanja, koje takođe svjedoče o regionalnom i međunarodnom uspjehu naših glumaca, reditelja, producenata i dramaturga. Studenti Fakulteta dramskih umjetnosti Univerziteta Crne Gore danas su važni akteri umjetničke, kulturne i medijske produkcije ne samo u zemlji, već i regionu, ali i na širem međunarodnom tržištu.
UCG: Koje aktivnosti Fakulteta i njegovih studenata biste posebno istakli?
GARIĆ: Uvijek sa velikim zadovoljstvom ističemo rad i profesionalni angažman naših studenata – budućih glumaca, dramaturga i producenata u značajnim filmskim, pozorišnim i televizijskim ostvarenjima. Posebno treba izdvojiti uspjeh studentskih filmova, koji su, posljednjih godina, prikazivani i nagrađivani na prestižnim međunarodnim festivalima. Ugled fakulteta, naravno, permanentno unapređuju radovi naših profesora i saradnika, njihova naučna i umjetnička istraživanja, ali i rad naših nekadašnjih studenata, danas uspješnih stvaralaca.
UCG: FDU ostvaruje visok nivo međuinstitucionalne saradnje sa ustanovama i organizacijama u kulturi, u zemlji i u inostranstvu?
GARIĆ: Međunarodna saradnja je, proteklih godina, posebno intenzivirana brojnim bilateralnim sporazumima sa umjetničkim fakultetima i drugim obrazovnim institucijama u regionu i u Evropi. Mobilnost naših profesora, osim na gostujućim predavanjima, odskora se može evidentirati i učestvovanjem na COST Akcijama i Erasmus programima razmjene. Međutim, najveći obim međunarodne institucionalne saradnje našeg fakulteta ostvaruje se posredstvom učešća u različitim EU projektima, koji uključuju studente i profesore. Do sada je FDU učestvovao u projektima IPA prekogranične saradnje i Erasmus + projektima. Takođe, uspješno smo sarađivali sa različitim međunarodnim organizacijama kao što su UNESCO, UNICEF, Britanski Savjet, Evropska kulturna fondacija i drugi. Treba pomenuti i saradnju sa brojnim festivalima u regionu i inostranstvu, na kojima su naši studenti i profesori osvajali značajna priznanja. Međunarodna aktivnost FDU-a podrazumijeva i organizaciju različitih umjetničkih radionica, ljetnjih škola, naučnih konferencija, okruglih stolova, objavljivanje stručnih publikacija, organizaciju seminara, kao i različite umjetničke istraživacke projekte, koji se većinom realizuju uz partnersku saradnju i finansijsku podršku međunarodnih organizacija i institucija.
UCG: Kada govorimo o konkretnim projektima Fakulteta, na koje biste posebno ukazali?
GARIĆ: Moramo pomenuti ArTVision projekat, realizovan uz pomoć IPA Adriatic CBC programa. Taj projekat nam je, između ostalog, važan, jer je u značajnoj mjeri unaprijedio naše aktivnosti na polju međunarodne saradnje i podigao je na viši nivo. Drugi projekti, kakav je na primjer „Berlin/Cetinje/Rome – Values of Europe“ realizovan uz podršku Erasmus + programa ili projekat „Putujuće pozorište“ pod pokroviteljstvom UNICEF-a, kao i projekat „Identitet“ realizovan u saradnji sa Ministarstvom nauke, takođe su nam vrlo bitni, jer svjedoče o značajnom doprinosu Fakulteta dramskih umjetnosti Cetinje ne samo u aktivaciji umjetničke zajednice, nego i angažovanju šireg društvenog konteksta.