Kako je rečeno Portalu Analitika iz te obrazovnje institucije, raspisano je 12 tema za 14 poštanskih maraka, a nagrađene su Brankica Mikić za „Flora - Mahovina (Sphaerocarpos texanus)“, Zorana Tošić za „Evropa Mostovi - Most na Moštanici“, Ivana Kadić za „Sport - Zimske olimpijske igre Pjongčang 2018“ i Anica Damjanović za „Istorjsko nasljeđe - Diatreta“.
One su studentkinje treće godine studijskog programa Grafički dizajn, a idejna rješenja su realizovana kao dio redovnih zadataka na predmetu Grafičke komunikacije, koji vodi prof. mr Ana Matić, sa saradnicom mr Adelom Zejnilović.
- Ovo nje prvi put da studenti dizajna FLU Cetinje osvajaju nagrade na konkursu za poštanske marke, kao i na drugim nacionalnim i internacionalnim dizajnerskim konkursima. Prethodnih godina su studenti takođe osvajali nagrade na ovom konkursu, ali već dugo nisu u ovolikom broju. Na primjer, prošle godine smo imali samo jednu nagradu za markicu, a nekih ranijih godina i po deset ili dvanaes. Rad na idejnim rješenjima za poštanske marke je veoma kompleksan i značajan u kreativnom i istraživačkom, ali i metodološkom smislu. Već godinama je obavezan zadatak na III godini osnovnih studija, a izučava se u okviru Grafičkog oblikovanja hartija od vrijednosti, kao i u relaciji sa drugim dizajnerskim medijumima -plakatom, kroz estesku i funkcionalnu komparaciju „micro - macro“ - kazala je Matić.
Ona je istakla kako je konkurs značajan i u tematskom smislu, jer Pošta Crne Gore svake godine pažljivo bira teme vezane za značajne internacionalne događaje i jubileje, prirodu, nauku, kulturno-istorijsko nasljeđe. Dalje navodi kako priprema za ovaj kreativni rad zahtijeva dosta istraživanja i analize, koje često izlaze iz osnovnog područja dizajna, čime se studenti upućuju na multidisciplinarni pristup u razmišljanju i rješavanju dizajnerskog zadatka.
- Na stručno-umjetničkim predmetima većina praktičnih zadataka se radi projektno, simuliranjem stvarnog dizajnerskog projekta, koji uključuje profesionalne i tržišne uslove rada, čime se studenti pripremaju za budući profesionalni angažman. U ovom slučaju, za aktuelni konkurs Pošte Crne Gore imali smo upravo jedan takav primjer. Studenti su dobili konkretnu temu koja je nadograđena adekvatnim smjernicama koje uključuju teorijski i metodološki okvir za rad i analizu primjera - savremenih i istorijskih. Zatim se kroz kontinuiranu korekturu od strane profesora i saradnika, istraživačko-dizajnerski proces vodi tokom predviđenog roka za realizaciju. U tom procesu veoma je važna komunikacija koja podrazumijeva da je svaki student uključen i u rad ostalih kolega, te se kroz tu interkaciju bolje i brže usvajaju nova znanja i savladavaju vještine. Ujedno se konceptualizacija teme sagledava iz više perspektiva, čime se razvija samoevaluacioni kapacitet studenta, što je jedan od najvažnijih kvaliteta dobrog dizajnera - navela je ona.
Dalje precizira kako ovakvim načinom rada pripremaju studente za završne ispite koji prate sličnu metodološku strukturu, ali na mnogo višem nivou.
- Ovako zahtjevan nastavni proces postavlja velike zahtjeve i pred nastavnike i studente, a efikasan je samo u malim grupama studenata, kakve su na FLU. To je ujedno jedan od razloga zbog kojih Grafički dizajn na cetinjskom FLU uživa visok ugled u akademskoj i profesionalnoj dizajnerskoj zajednici - zaključila je Matić.