Društvo

Osujećen pokušaj krijumčarenja 14 rasnih pasa iz Crne Gore

Hrvatska policija i carina spriječile su na Graničnom prelazu Karasovići pokušaj krijumčarenja 14 rasnih pasa iz Crne Gore, javlja Slobodna Dalmacija.  
Osujećen pokušaj krijumčarenja 14 rasnih pasa iz Crne Gore
Slobodna DalmacijaIzvor

Sve se dogodilo u petak, 17. novembra oko 3.55 ujutro na Karasovićima, kad su iz smjera Crne Gore došla dva vozila, BMW crnogorskih registracija i dačija logan njemačkih registracija. U crnogorskom su vozilu bili vozač i suvozačica za koje je utvrđeno da nemaju veze s događajem, iako je u njihovom vozilu zatečeno pet kaveza sa devet pasa.

U dačiji su bila četiri kaveza s pet pasa. Automobilom je upravljala 30-godišnja njemačka državljanka, a na mjesto suvozača je bila njena 26-godišnja zemljakinja. Njemice su izjavile da su psi njihovi, zbog čega su Crnogorci pušteni, a pomalo je nevjerovatno da ih zbog boksova u vozilu nijesu povezali sa švercom.

Prva policijska i carinska kontrola pokazala je da su psi raznih rasa, a Njemice terete za krivična djela izbjegavanja carinskog nadzora i krijumčarenje službenih isprava, odnosno falsifiikovanje 14 psećih putovnica.Za ova krivična djela prijete im kazne od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Slobodna Dalmacija saznaje kako su Njemice falsifikovale pseće putne isprave zbog toga što je Crna Gora jedina država u okruženju iz koje je zabranjen uvoz pasa zbog opasnosti od bjesnila.

Krajnje odredište pasa zasad nije poznato, ali nije isključeno ni da je životinje kroz Hrvatsku samo trebalo da  prođu na putu prema Italiji i Austriji. Krijumčarke su zadržane u istražnom zatvoru, a psi su zbrinuti i vraćeni u Crnu Goru.

Šverc pasa inače se smatra vrlo unosnim poslom, toliko da su krijumčari već otvorili dvije trase za provoz kućnih ljubimaca s pedigreom. Prva prelazi preko Crne Gore, a druga preko Albanije.

Na hrvatskom tržištu pasa inače vlada prilično nesređeno stanje.

''Ovdje bi se moglo raditi o ukradenim psima, jer se svi psi s pedigreom redovno prodaju na oglasima. Vjerovatno je posrijedi mafija koja se bavi preprodajom životinja'' - smatra međunarodni sudija iz Splita Ante Udovičić, koji kaže da bjesnilo kao prepreka uvozu pasa ne stoji, jer već posljednjih pet do šest godina nije bilo slučajeva prenosa zaraze.

Prethodna istraživanja pokazuju da se u Hrvatskoj godišnje proda više od 12 hiljada pasa uzgojenih za "sopstvene potrebe", a na tržište "izađe" tek 95 pasa koji se uzgajaju za prodaju, što je nerealna brojka.

Portal Analitika