Kultura

MK: Spremni smo da sarađujemo sa Državnom tužilaštvom

Direktorat za kulturnu baštinu Ministarstva kulture, „radi cjelovitog i istininitog informisanja javnosti“, danas se zvanično oglasilo povodom pitanja medija o stanju kulturnih dobara u Narodnom muzeju, nakon što je objavljeno kako su tokom decenija nestali brojni artefakti.



MK: Spremni smo da sarađujemo sa Državnom tužilaštvom
MK/Portal AnalitikaIzvor

Reagovanje iz Ministarstva kulture prenosimo integralno.

Ministarstvo kulture osuđuje višedecenijski neodgovoran odnos prema kulturnim dobrima, snažno podržava aktivnosti Državnog tužilaštva radi potpunog utvrđivanja relevantnog činjeničnog stanja, rasvjetljavanja ovog pitanja u cjelini i utvrđivanja individualne odgovornosti i iskazuje spremnost na svaki vid saradnje sa nadležnim državnm organima.

S obzirom na činjenicu da je postupak utvrđivanja svojstva nekadašnjih pokretnih spomenika kulture podrazumijevao drugačiji pravni osnov, odnodno da su u Centralni registar spomenika kulture koji se vodi od 1961. godine upisivane zbirke predmeta, dokumentacija o pojedinačnim predmetima unutar zbirke bila je oskudna, a negdje je nije ni bilo. Takođe, Narodni muzej Crne Goer je tokom svoje istorije imao nekoliko reorganizacija, od čega posljednju 2011. godine.

Naime, istorijat bavljenja ovim problemima je doveo do određenih analiza koje je Ministarstvo kulture radilo u proteklim decenijama. Tada su konstatovani nedostaci u dokumentacionoj zaštiti kulturnih dobara, zbog čega je propisima iz 2010. godine, pored brojnih normativnih rješenja, predviđena i obaveza revalorizacije kulturnih dobara, što je podrazumijevalo izradu elaborata za sva kulturna dobra, koja taj status imaju prema ranijim propisima, od ustanovljavanja institucionalne i zakonodavne zaštite kulturnih dobara, 1948. godine.

Ministarstvo kulture i Uprava za zaštitu kulturnih dobara su, shodno propisima o zaštiti kulturnih dobara, sproveli postupak revalorizacije kulturnih dobara u periodu 2013-2014 godine. Urađeni su, između ostalog, i elaborati o revalorizaciji pokretne kulturne baštine. U okviru pokretnih kulturnih dobara Narodnog muzeja nije evidentiran određeni broj predmeta u okviru muzejske zbirke sa statusom pokretno kulturno dobro. U skladu sa zakonskom obavezom Uprava za zaštitu kulturnih dobara je sprovela postupak utvrđivanja činjeničnog stanja i o tome obavijestila Narodni muzej.

Nakon nadzora Ministarstva kulture utvrđeno je da je neophodno sprovesti reviziju muzejskog materijala i muzejske dokumentacije ukupnog fonda Narodnog muzeja. Narodni muzej Crne Gore je pokrenuo postupak revizije, međutim kako isti nije okončan Ministarstvo kulture je ponovo, u periodu avgust – oktobar ove godine, sprovelo upravni nadzor u Narodnom muzeju.

Dakle, Ministarstvo kulture je nakon posljednjih kontrola u 2017. godini, u oktobru ponovo naložilo Narodnom muzeju da završi reviziju muzejskog materijala i muzejske dokumentacije, koja treba da obuhvati i pitanja o broju i stanju pokretnih kulturnih dobara, njihovu identifikaciju i prijedlog mjera. Na osnovu utvrđenog, Narodni muzej Crne Gore ima obavezu da o svemu sprovedenom informiše Ministarstvo kulture.

Ministarstvo kulture je u odnosu na dokumentaciju koju posjeduje o stanju u ustanovama iz oblasti kulturne baštine, procijenilo da su problemi višedecenijski i da je neophodna relevantna analiza stanja u odnosu na činjenice. U skladu sa navedenim, sprovedene su posljednje kontrole u Narodnom muzeju, naložene mjere u skladu sa propisima, a kompletnu sliku možemo imati nakon relevantnog izjašnjenja Narodnog muzeja.

Nakon što Narodni muzej Crne Gore informiše Ministarstvo kulture, u skladu sa zauženjima koja su proistekla iz nadzora, Ministarstvo će imati potpunu informaciju o stanju muzejskih zbirki i o tome i eventualnim narednim koracima, obavijestiti javnosti, pa i podnosioca prijave.

Portal Analitika