Ministarstvo prosvjete sa druge strane, prema njegovim riječima, ima pred sobom imperativ nadgradnje obrazovnog sistema na temeljima dobre obrazovne politike, koja će te talente integrisati, a ne gušiti. To, dodaje Šehović, znači dobru legislativu, zbog koje smo i ušli u nedavnu zakonodavnu reformu u ovoj oblasti.
- No, što je još važnije, to znači kreiranje atmosfere i neformalnog ambijenta u kome će dominirati interaktivni, a ne predavački tip nastave, u kome će teorijska i praktična znanja biti podjednako vrednovana, a lične inicijative dočekane sa razumijevanjem i prihvatanjem – napominje on.
Ministar kaže da su uloženi veliki napori u obezbjeđivanje besplatnih osnovnih i magistarskih studija, kako bi jedino znanje bilo eliminatorni faktor.
- Ponosni smo na ovogodišnja izdvajanja za budžet Univerziteta Crne Gore, koji je veći nego ikad. Obavezna praksa na fakultetima daće vam neophodnu polazišnu tačku za ulazak na tržište rada. Više od trećine djece koja su upisala treći stepen, su u sistemu dualnog obrazovanja, tj. paralelnog učenja i prakse kod poslodavca, za koju dobijaju nadoknadu. Nastavljamo stipendiranje đaka koji se odluče za neko od deficitarnih zanimanja. Po prvi put smo osnovali i Fond za kvalitet i talente, koji treba da bude predmet pravilne preraspodjele sredstava na osnovu preciznih kriterijuma, kako bi svaki nadareni učenik i vrijedni profesor dobio makar dio pažnje koju zaslužuje – ističe on.
Šehović podvlači da je ovaj datum bitan zbog simbolike koju nosi, o tome da borba za pravo i pravdu nikad ne smije biti zaboravljena.
- Stoga vam mi koji kreiramo obrazovni sistem omogućavamo da naučite, ali imamo i mnogo važniju ulogu: da vam pomognemo da izgradite karaktere koji promišljaju, preispituju i dižu glas protiv nepravde – prema sebi i drugom podjednako. Sve što je sačekalo drugog, stići će i do nas. Osigurajmo zajedno da to bude znanje i pravičnost – zaključuje Šehović.