Osim toga, ona je poručila da u Poljskoj nema ni rasizma ni antisemitizma.
"Želim kategorično da protestujem zbog tvrdnji koje su danas pale u EP i da kažem glasno i jasno – u Poljskoj nema antisemitizma i rasizma. Ne smiju marginalni izgredi da se poistovijete sa cijelim narodom", kazala je poljska premijerka u intervjuu portalu vPolitice.pl.
Marš centrom Varšave koji svake godine na Dan nezavisnosti organizuju ekstremisti iz Narodnog radikalnog bloka, nasljednice predratne fašističke istoimene organizacije i ultrakatoličke Svepoljske omladine okupio je 11. novembra oko 60.000 ljudi.
U sredini i začelju povorke išle su mirno porodice sa djecom u skladu sa ovogodišnjim parolom "Mi hoćemo boga", dok su na čelu u atmosferi huliganskog navijanja, uz baklje i petarde nošeni rasistički transparenti "Bijela Evropa bratskih naroda", "Evropa će biti bijela ili bez ljudi", "Čista krv", "Svi različiti, svi beli".
U pohodu na 99. godišnjicu obnavljanja nezavisnosti Poljske koje su poljske vlasti označile za divno patriotsko praznovanje skandiralo se i "Smrt neprijateljima otažbine", "Poljska katolička, bijela, ne svetovna", uzvikivane su antiukrajinske parole, a takođe i "Molimo se za islamski holokaust".
Tek nakon što je Izrael zvanično osudio marš kao opasan pohod koji organizuju rasistički i ekstremistički elementi i podsjetio da istorija dobro zna kako završavaju takvi izgredi ako vlasti hitno ne kazne vinovnike i ne osude izgrede, poljski predsjednik Andžej Duda jasno je osudio sve koji su nosili i skandirali takve poruke i poručio da u Poljskoj nema mjesta ni antisemitizmu ni bolesnom nacionalizmu.
Lider vladajuće poljske kozervativne stranke Pravo i Pravda Jaroslav Kačinjski takođe je osudio te transparente i pokliče, naglasivši da su marginalni, a dodao je da su oni najvjerovatnije strana provokacija onih koji Poljskoj ne žele dobro.
Međunarodni savjet nekadašnjeg nacističkog njemačkog koncentracionog logora Aušvic Birkenau u ponedjeljak je, međutim, usvojio rezoluciju u kojoj izražava veliko uznemirenje zbog ponovnog buđenja rasizma i antisemitizma i upada agresivnog nacionalizma i govora mržnje u javni prostor.
"Poznajući tragičnu istoriju logora Aušvic Birkenau nema sumnje kuda to može da vodi. Pozivamo evropske vlade da na te pojave odlučno reaguju i suprotstave im se", stoji u rezoluciji koju je objavio muzej tog najvećeg logora koji su njemački nacisti podigli tokom Drugog svjetskog rata na teritoriji okupirane Poljske.