Odatle će prošetati Bulevarom Svetog Petra Cetinjskog do kancelarije Vrhovnog državnog tužioca.
Time žele javno da zatraže odgovornost za ubistva žena koje su prijavljivale nasilje.
- D. P. je jedna od najmanje osam žrtava porodičnog ili partnerskog nasilja koje su ubijene od 2015. do novembra 2017. godine. Ona je i jedna od najmanje četiri žene za koje se zna da su u navedenom periodu prijavljivale nasilje muških članova porodice i čije je ubistvo moglo biti spriječeno da su institucije blagovremeno i profesionalno reagovale. U istom periodu, tri žene su preživjele teško ubistvo u pokušaju, petoro djece je svjedočilo teškim ubistvima u porodici, a jedan otac je ubijen dok je štitio život kćerke i unučadi - ističu organizatori protesta.
Ove tri nevladine organizacije „najoštrije osuđuju institucije koje nijesu zaštitile Pojatić“ i traže da se „utvrdi lična odgovornost profesionalaca u tim institucijama, kako se ne bi ponavljali smrtni ishodi prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama i nasilja u porodici“.
- Tražimo da se u slučajevima nasilja u porodici i nasilja nad ženama vrši obavezna procjena rizika, da se postupa proaktivno, u skladu sa principom dužne pažnje. Tražimo da Tužilaštvo detaljno istraži propuste službenika/ca nadležnih institucija koji ne poštuju principe dužne pažnje i hitnosti u postupanju. Tražimo hitnu izmjenu negativne prakse policije da upozorava počinioce nasilja, kao u slučaju ubijene D.P, umjesto da ih procesuira i evidentira - ističu iz Centra za ženska prava, Sigurne ženske kuće i SOS Telefona Nikšić.