Društvo

Prčanj: Ubijena još jedna morska kornjača

Nakon ubistva morske kornjače u Stolivu početkom avgusta, juče su mještani Prčanja primijetili beživotno tijelo ove zaštićene vrste.
Prčanj: Ubijena još jedna morska kornjača
Portal AnalitikaIzvor

Kako prenosi Skala radio, morska kornjača je plutala u blizini obale, kod svjetionika.

Ko je ubio i kada, za sada nije poznato.

Iz kotorskog Instituta za biologiju mora kazali su da već znaju za slučaj i da preduzimaju mjere iz njihove nadležnosti.

Oni podsjećaju da je morska kornjača potpuno bezopasna, a u Jadranskom moru žive tri vrste.

- Velika glavata kornjača koja je najčešći stanovnik Bokokotorskog zaliva, zatim zelena kornjača koja je rjeđa, i treća vrsta poznata kao kožasta kornjača, jedna od najvećih kornjača koje žive na planeti zemlji - kazao je direktor Instituta za biologiju mora dr Mirko Đurović.

0511kornjaca1

On je dalje istakao da je za kornjaču koja je proteklih dana primijećena u Bokokotorskom zalivu - uz nadu da nije jedina - jeste da zaliv koristi kao svoje mjesto za ishranu i najčešće se hrani morskim travama, sunđerima, meduzama.

- Dužina oklopa kreće se od 60 cm do 120 cm, a težina može dostići i preko 150 kg. Morske kornjače dišu plućima i zato povremeno izlaze na površinu mora da udahnu vazduh. Zadržavanje na morskoj površini traje od pet do sedam minuta, a potom zarone do dubine od hiljadu i 200 metara i do pet sati mogu da provedu u vodi.

Potpuno je bezopasna, ali ukoliko je ljudi izazivaju i pokušavaju uhvatiti, njen ugriz bi izazvao ozbilju povredu.

Brza plovila mogu da ih povrijede i što dovodi do njihovog uginuća, pa je stoga Institut za biologiju mora na brojnim lokacijama Crnogorskog primorja postavio postere edukativnog karaktera na kojima je jasno istaknuto kako treba upravljati plovilima kako bi se zaštitili morski organizmi - podsjetio je Đurović.

Skala radio

Portal Analitika