Zenka je pojasnio kako su nacionalni simboli sada dozvoljeni samo u političkim aktivnostima, na svadbama i drugim privatnim proslavama, te u institucijama čiji je osnivač opština u sredinama u kojima manjina čini iznad pet odsto stanovništva.
U izjavi za Pobjedu podsjetio je da je zakon rađen nekoliko godina, da su organizovane i javne rasprave, ali da sa njih nijesu stigle bilo kakve sugestije.
- Sve nacionalne zajednice bile su obaviještene, kao i nacionalni savjeti. Tražili smo od njih sugestije i sve je rađeno u koordinaciji sa njima – kazao je Zenka.
Pojasnio je da će se u skupštinskoj proceduri zajedno sa ovim prijedlogom zakona naći i izmjene Zakona o javnom redu i miru i izmjene Zakona o upotrebi državnih simbola.
U radnoj grupi za izradu nacrta ovog zakona bili su predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava, predstavnici svih nacionalnih savjeta manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u Crnoj Gori, dva predstavnika Skupštinskog odbora za ljudska prava i slobode, kao i predstavnici ministarstava unutrašnjih poslova i kulture i ombudsmana.
(opširnije u Pobjedi)