Društvo

Vlade odgovorne za neistražene napade na novinare

Društvo profesionalnih novinara Crne Gore podržalo je danas kampanju Međunarodne federacije novinara, kojom se vlade pozivaju na odgovornost zbog nerazjašnjenih napada i ubistva novinara.
Vlade odgovorne za neistražene napade na novinare
Portal AnalitikaIzvor

- Danas je Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, kada se potencira ovo pitanje koje bi svakodnevno trebalo da bude u fokusu pažnje s obzirom na važnost novinarske profesije, koja treba da bude u službi javnog interesa.

Kao i u svijetu i Evropi, i u Crnoj Gori je 90 odsto napada na novinare neriješeno, a većih pomaka nema ni nakon formiranja Komisije za istrage napada na novinare koja je koncipirana tako da zaista nema nikakvu moć, sem da ukazuje na propuste istražnih organa – istakli su o svom obraćanju.

Oni su podsjetili na brojne neriješene slučajeve poput napada na Tufika Softića, Mladena Stojovića, Lidiju Nikčević i Jevrema Brkovića, zatim na novinare i imovinu redakcije “Vijesti”, kamenovanje prostorija televizije “Pink”, slučajeve Jova Martinovića i Darka Ivanovića, te ubistva vlasnika i urednika lista “Dan” Duška Jovanovića.

Iz Društva dalje navode kako kampanja Međunarodne federacije novinara ima za cilj podsjećanje vlada na odgovornost za neistražene napade i činjenice da su zločini usmjereni prema novinarima ostali nekažnjeni.

„Ubistvo je najviši oblik tih zločina, ali svi napadi usmjereni na novinare koji ostaju nekažnjeni moraju se osuditi,“ potencira IFJ.

- DPNCG će u narednom periodu inicirati izmjena zakona u pravcu pooštravanja kazni za napada na novinare i nalaženja načina da regionalnom kampanjom novinari dobiju zaštitu po ugledu na službena lica. Za to će trebati jako puno vremena, ali solidarnost i regionalna kampanja mogu uroditi plodom, jer ni jednoj vladi ne odgovara da dobijemo ovakav stepen zaštite.

Osnovni sud u Podgorici nedavno je nepravosnažno presudio da je država sprovela nedjelotvronu istragu u slučaju Tufika Softića, koji je član Upravnog odbora DPNCG za napad koji se desio još 1. novembra 2007. godine. Uskoro se očekuje i odluka Ustavnog suda po tužbi Softića u ovom slučaju, pa se nadamo makar tim prvim pomacima da će pravosuđe i treća grana vlasti,Ustavni sud CG, ozbiljnije shvatiti slobodu informisanja, zaštitu novinara i te profesije koja je od javnog značaja.

Sljedeće godine očekujemo i novi izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore, gdje se nemamo čime pohvaliti kada je u pitanju naporedak u istragama napada na novinare, a nakon što je Komisiju Vlada formirala na predlog Evropske komisije – rekli su iz Društva.

Oni su pozvali sve kolege da im prijave probleme sa kojima se sreću u poslu, kao i uvrede i prijetnje.

Portal Analitika