Crna hronika

Priznao šverc droge u zamjenu za robiju u Spužu

Pljevljak Jovica Zindović, koji je 7. oktobra 2015. godine pobjegao iz bjelopoljskog zatvora, gdje je služio kaznu zbog ubistva, ponudio je beogradskom tužilaštvu sklapanje sporazuma o priznanju krivice, piše Dan.
Priznao šverc droge u zamjenu za robiju u Spužu
Portal AnalitikaIzvor

Pred pravosudnim organima Srbije, Zindović se tereti za šverc droge i nelegalno posjedovanje oružja.

Nakon hapšenja Zindovića po potjernici Crne Gore, policija je pronašla oružje i narkotike u stanu koji je on koristio u Beogradu. Na zaplijenjenom oružju i narkoticima pronađeni su Zindovićevi otisci, kao i otisci njegovog najbližeg saradnika Vojislava Marsenića (37) iz Pljevalja, koji je takođe optužen.

Zindović je u ponedjeljak, kao i ranije, u beogradski sud doveden uz jake mjere policijskog obezbjeđenja.

Kako “Dan” saznaje, on je tužilaštvu ponudio sklapanje sporazuma o priznanju krivice, tražeći blažu kaznu od one koja je propisana zakonom i da odmah po sklapanju dogovora bude poslat u bjelopoljski ili spuški zatvor.

Upravo zbog ponude za skdapanje sporazuma, Zindoviću je u ponedjeljak odloženo suđenje u Višem sudu u Beogradu, kako bi tužilaštvo i Pljevljak pregovarali o uslovima dogovora.

Zindović je uhapšen na Brankovom mostu devet mjeseci nakon spektakularnog bjekstva iz bjelopoljskog zatvora, gdje je služio kaznu zbog ubistva Luke Popovića, brata od strica Lane Popović, nevjenčane supruge Darka Šarića.

U automobilu je bio sam, a nakon toga je pretresen stan u kojem je boravio u Beogradu. Tokom pretresa tog objekta, policija je pronašla falsifikovana dokumenta na drugo ime sa fotografijom Jovice Zindovića, automatsku pušku, hekler sa prigušivačem, tri pištolja, pet pancira, 82.000 eura i 500 grama upakovane praškaste materije za koju se sumnja da je kokain.

Zindović je pobjegao zatvorskim čuvarima koji su ga, shodno dozvoli koju je dobio, 7. oktobra 2015. godine doveli u njegovu porodičnu kuću u Mojkovcu kako bi posjetio bolesnog člana porodice.

Zbog bjekstva Zindovića, na optuženičkoj klupi našla su se četvorica službenika bjelopoljskog zatvora. Sredinom prošle godine, krivično vijeće Višeg suda u Bijelom Polju preinačilo je presudu okrivljenima zbog bjekstva Zindovića, pa je službenicima bjelopoljskog zatvora, umjesto uslovne kazne, određena robija.

Rukovodilac Odsjeka sprovodničkog obezbjeđenja Safet Dizdarević osuđen je na godinu dana zatvora, sprovodnik Sead Alić na osam mjeseci, a bivši načelnik zatvora Goran Šćekić na šest mjeseci.

Sprovodniku Dušku Tomiću ukinuta je presuda, ali je predmet vraćen na ponovno suđenje.

Traže ga i Slovenija i Hrvatska

Osim Crne Gore, Zindovića potražuju i Hrvatska i Slovenija. Nadležni organa Slovenije sumnjiče ga da je 2003. godine, u elitnom ljubljanskom hotelu „Lev”, likividirao Miša Vujičića. Iako je u međuvremenu oslobođen te optužbe, Slovenija je ipak zatražila izručenje kako bi pokrenula novi postupak.

Slovenija je uputila zahtjev za izručenje Zindovića zbog sumnje da je ispalio pet hitaca u Vujičića, koji je bio poznat pod nadimkom Ljubljanski Arkan.

Zindović je pred beogradskim sudijama negirao krivicu, tvrdeći da nema nikakve veze s tom likvidacijom. Za to djelo, kako mu je predočeno tokom saslušanja, po zakonima Slovenije prijeti mu kazna zatvora do 30 godina.

Hrvatska ga traži zbog falsifikovanja dokumenata.

Dan

Portal Analitika