Martinović očekuje da sud usvoji tužbu, te da poništi odluku Upravnog odbora od 3. oktobra kojom je rektorka smijenjena na inicijativu pet predstavnika Vlade u ovom tijelu.
Argumenti
U obrazloženju tužbe podsjetio je na razloge smjene – da je Vojvodić, između ostalog, "svojim usmenim saopštavanjem, kao i kontinuiranim saopštenjima putem medija iskazivala krajnje negativan odnos prema politici Vlade Crne Gore“, te da se krajnje negativnim saopštenjima direktno suprotstavila kako odlukama Vlade, tako i odlukama Upravnog odbora.
- Ako bi ovakav stav Upravnog odbora posmatrali u kontekstu razvoja slobodne misli onda bi mogli očekivati da Upravni odbor, kao nekad Papa Pavle IV, sastavi Index librorum prohibitorum, na koji bi stavili svako djelo u kome se kritikuje Vlada ili Upravni odbor. Nadam se da ne bi nastavili istim pravcem i tražili da se rektor kao Giordano Bruno spali na Trgu Navona (za naš slučaj prikladniji bi bio Trg Svetog Petra Cetinjskog), ili kao Galileo Galilei progna zbog nepočinstva djelovanja i slobode misli – napisao je Martinović u tužbi.
Odgovornost rektora, prema njegovim riječima, ne može i ne smije biti sagledana birokratskom vizurom koja ga vidi kao namjesnika ili sreskog načelnika akademske zajednice, čija je dužnost da bez pogovora sprovodi političku volju osoba koje nazorima, pozicijom, likom i dijelom ne pripadaju akademskoj zajednici.
- Za razliku od nekih članova Upravnog odbora našeg Univerziteta koji u XXI vijeku smatraju da "se odnos prema osnivaču može kvalifikovati kao neizvršavanje zakonskih obaveza“, imperator Fridrich I Barbarosa još prije 860 godina (1158 godine) donosi Constitutio habita (Privilegium scholasticum), kojim bezuslovno i potpuno štiti akademski integritet zajednice Unverziteta u Bolonji od bilo kakvih političkih uticaja – podsjetio je Martinović.
Opširnije u Pobjedi