Društvo

Crnogorci iz Vrbasa traže uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu

Nacionalni savjet crnogorske nacionalne manjine u Republici Srbiji, obratio se javnosti saopštenjem kojim se ukazuje da prema zvaničnim rezultatima Popisa stanovništva iz 2011. godine na teritoriji opštine Vrbas živi 7.353 pripadnika crnogorske zajednice što čini 17,5% od ukupnog broja stanovnika opštine. Samim tim, stekli su se i zakonom propisani uslovi za uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu u opštini Vrbas.
Crnogorci iz Vrbasa traže uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu
Portal AnalitikaIzvor

„U članu 11. Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma se navodi: "Jedinica lokalne samouprave će obavezno svojim statutom uvesti u ravnopravnu službenu upotrebu jezik i pismo nacionalne manjine ukoliko procenat pripadnika te nacionalne manjine u ukupnom broju stanovnika na njenoj teritoriji dostiže 15% prema rezultatima poslednjeg popisa stanovništva".

Podsjećamo Vas da je navedena zakonska norma imperativnog karaktera i da je Vaša obaveza da odmah i bez oklijevanja pokrenete inicijativu za izmjene Statuta, kojima će crnogorski jezik biti uveden u službenu upotrebu u opštini Vrbas.

Ukazujemo da Ustav Republike Srbije članom 11. utvrđuje da država štiti prava nacionalnih manjina i jamči im posebnu zaštitu u ostvarivanju pune ravnopravnosti i nacionalnog identiteta, a članom 75. garantuje nacionalnim manjinama upotrebu jezika, u skladu sa zakonom.

Podsjećamo na Preporuku koju je 19.09.2013. Opštinskom vijeću uputio Pokrajinski ombudsman, u kojoj se kaže: "Potrebno je da Opštinsko vijeće opštine Vrbas, kao ovlašćeni predlagač, uputi Skupštini opštine Vrbas na razmatranje i donošenje Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Statuta opštine Vrbas, kojim će se Statut opštine Vrbas uskladiti sa stavom 2. člana 11. Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma. Izmjenama i dopunama Statuta opštine Vrbas će se uvesti na teritorij i opštine Vrbas u ravnopravnu službenu upotrebu, pored srpskog, mađarskog i rusinskog jezika i njihovih pisama, i crnogorski jezik i pismo," navodi se u saopštenju koje je potpisao predsjednik Nacionalno savjeta crnogorske nacionalne manjine u Srbiji, Miodrag Becić.  

Portal Analitika