Za potrebe izložbe, Narodni muzej Crne Gore je ustupio fotografije čiji je autor princeza Ksenija, a realizaciju su podržali Ministarstvo nauke Crne Gore i Fondacija Petrović Njegoš.
Posjetioci festivala Otvoreni dani nauke mogu da se inspirišu ljepotom jedinstvenog cvijeta koji odolijeva vremenu i inspiriše naučnike iz čitavog svijeta.
Autor izložbe naučnik Boštjan Surina kazao je na otvaranju da je prvi put prije dvadesetak godina doznao priču o čuvenom zvončiću i tada odlučuo da dođe u Crnu Goru kako bi podrobnije istražio cvijet.
- Zaljubljenost u Crnu Goru ne dolazi kao kap, nego odjednom i kad te zahvati taj „otrov“ više ne prestaje - izjavio je Surina.
Svaka amaterska, kao i profesionalna fotografija priča priču o neponovljivoj ljepoti i podsjeća nas da je moramo njegovati i čuvati.
Rađanje i život zvončića na originalan način predstavila je svojim modelima kreatorkaMilena Đurđić.
- Lovćenski zvončić je veliki izazov. Nije jednostavno odgovoriti na svu posebnost Lovćena, kao simbol crnogorske slobode i nezavisnost koji nas neumitno povezuje sa našim velikanom Njegošem - izjavila je kreatorka.
Generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost u Ministarstvu Crne Gore dr Darko Petrušić kazao je na otvaranju da će Ministarstvo i ubuduće sa velikim zadovoljstvom podržavati ovakve projekte.
- Lovćenski zvončić je važan sa aspekta izučavanja endemskih vrsta u Crnoj Gori, kao i saradnje sa naučnicima iz regiona, koja je veoma značajna za naučnike, a što Ministarstvo nauke uvijek podržava i ohrabruje - kazao je Petrušić.
Organizatori izložbe su NVO Ekološko pravni centar i Fondacija Petrović Njegoš. Autori izložbe su: Snežana Dragićević, Boštjan Surina, Milena Đurđić i Dejan Kalezić.
Autori izloženih fotografija su: Princeza Ksenija Petrović, Boštjan Surina, Slavica Đurišić, Dejan Kalezić, Snežana Vuksanović, Ana Uskoković, Suzana Malidžan, Marko Karaman, Slavko Polak, Ilinka Ćetković, Mijat Božović i Gordana Kason.
Izložba „Dnevnik jednog zvončića“ traje do 20. oktobra.