Od ključne je važnosti zadržavanje „principa regate“, po kojem se napredak svake države mjeri na osnovu njenog individualnog učinka i sposobnosti da ispuni kriterijume za članstvo. Uprkos tome što Crna Gora jasno ističe svoj prioritet – a to je dostizanje evropskih standarda kroz jačanje reformskih procesa, a ne datum prijema u Evropsku uniju – naš stav je da princip regate održava motivisanost zemlje kandidata u ispunjavanju kriterijuma za članstvo, kao i slabljenje snaga koje promovišu evroskepticizam ili čak antievropske vrijednosti.
Brajović je iznio uvjerenje da će se i pored svih nacionalnih turbulencija i drugih iskušenja, visoko na agendi Evropske unije i dalje zadržati politika proširenja, koja je važna za njen kredibilitet, kao i za dugoročnu stabilnost i prosperitet regiona Zapadnog Balkana, koji želi da se izmjesti sa evropske periferije.
Pozivajući se na nedavna izlaganja predsjednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera i predsjednika Francuske Emanuela Makrona, Brajović je istakao:
Nedavna izlaganja visokih zvaničnika Unije i lidera članica, ukazuju ne samo na mogućnost nego i potrebu proširenja Evropske unije zemljama Zapadnog Balkana. Na nama je da tu priliku iskoristimo, najprije kroz sprovođenje reformi i dostizanje evropskih standarda. Daljim pozitivnim iskoracima u reformama, Crna Gora je odlučna da zadrži status predvodnika među budućim članicama zajednice evropskih naroda – zaključio je predsjednik Skupštine Crne Gore.
U diskusiji su učestvovali dr Jelica Minić, predsjednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, Zlatko Vujović, direktor CEMI Podgorica, prof. dr Siniša Tatalović, redovni profesor Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Momčilo Radulović, predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori iz Podgorice, Lutz Kober iz Fondacije Hans Sidel, a razgovor je moderirao prof. dr Dragan Đukanović, profesor Univerziteta Donja Gorica, Podgorica.
Biloje riječi o tome kakve su realne perspektive punopravnog članstva zapadnobalkanskih država u Evropskoj uniji, ali i kakvi su brojni izazovi sa kojima se one suočavaju na ovom putu.Razgovarano je, između ostalog,i na temu da li će region Zapadnog Balkana, ukoliko ostane izvan članstva u Evropskoj uniji biti podložniji razvoju etnonacionalizma i radikalizma.
Petrovački diskursi se održavaju u organizaciji Centra za spoljnu politiku i fondacije Hans Sidel u Crnoj Gori i Srbiji.