- Crna Gora jasno pokazuje svoje evroatlantske interese i svoju spremnost da postane članica EU, umjesto usklađivanja sa političkim i društvenim pogledima Moskve - rekao je Kovačev koji je bugarski poslanik u Evropskom parlamentu.
POBJEDA: Kako ocjenjujete dosadašnji napredak Crne Gore i na čemu bi naša država trebala da se fokusira u narednom periodu, u smislu reformi?
KOVAČEV: Crna Gora je ostvarila značajan napredak na putu ka cilju da postane članica EU. Neupitno, to je zapadnobalkanska zemlja koja će najvjerovatnije postati dio EU tokom narednog potencijalnog proširenja, a dokaz tome je činjenica da je Crna Gora otvorila 26 i zatvorila dva pregovaračka poglavlja. Reforma javne administracije i upravljanje javnim finansijama, otvaranje Agencije za sprečavanje korupcije i potpuna usaglašenost vanjske politike države sa zajedničkom bezbjednosnom i odbrambenom politikom su veoma dobro primljeni od EU. Na primjer, Srbija nije toliko voljna da uskladi svoju vanjsku politiku sa EU i hoće da izbjegne uvođenje sankcija Rusiji. EU je saopštila da sve države članice moraju da imaju zajedničke smjernice za vanjsku politiku i više puta je naglasila važnost ovog aspekta. Može se zaključiti da je ovo neizbježan i presudan uslov za evropsku integraciju, koji je Crna Gora ispunila. Međutim, i dalje postoje problemi vezani za korupciju na visokom nivou, organizovani kriminal, nacionalističku retoriku nekih nacionalnih partija i medijske slobode. Stoga bi Crna Gora morala da se fokusira na ove probleme, čije rješavanje bi na kraju rezultiralo punim pristupanjem evropskoj porodici. Bez dileme, od velike je važnosti za EU da Crna Gora postane njena članica zato što bi to, ne samo ojačalo položaj države na globalnoj političkoj areni, već bi takođe bio krucijalan korak ka miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
POBJEDA: Crna Gora je sada članica NATO-a. Kako će to uticati na državu, region i put ka Evropskoj uniji?
KOVAČEV: Članstvo Crne Gora u NATO-u je veoma važno za državu i region, jer će proizvesti više političke izvjesnosti i dugoročne stabilnosti za građane. Dodatno, članstvo će osigurati bržu i efikansiju integraciju u EU, što je nešto što se uzima u obzir kada se raspravlja o budućem pristupanju Crne Gore. Sa druge strane, Crna Gora će poslužiti kao primjer susjedima na Zapadnom Balkanu. Ovo može dovesti do povećanog prisustva NATO-a u budućnosti, što bi rezultiralo ujedinjenijem i bezbjednijem regionu. Još jedan važan aspekt članstva u NATO je smanjen uticaj Kremlja. Crna Gora jasno pokazuje svoje evroatlantske interese i svoju spremnost da postane članica EU, umjesto usklađivanja sa političkim i društvenim pogledima Moskve.
POBJEDA: Opozicija u Crnoj Gori bojkotuje parlament skoro godinu, uprkos upozorenjima međunarodne zajednice. Kako će se ovo odraziti na evropsku integraciju Crne Gore?
KOVAČEV: Politička nestabilnost koja se odvija u Crnoj Gori zbog opozicionog bojkota parlamenta može imati negativne posljedice na evropsku integraciju države. Crna Gora je više puta okarakterisana kao uspješan primjer na Zapadnom Balkanu, ali posljednjih mjeseci svjedočili smo protestima, koji stvaraju tenzije i nestabilnost. Ne može se garantovati ni jedna „uspješna priča“. Crnoj Gori je potreban politički dijalog. Moramo da idemo putem slobode i demokratije svaki dan. Stoga, uprkos trenutnim problemima sa kojima se Crna Gora suočava, neophodno je podržati evropske aspiracije države kako bi se održala na putu evroatlantskog razvoja i kako ne bi dozvolila građanima da postanu žrtve vanjskih interesa i pritiska iz drugih zemalja.
Pobjeda