Riječ je o Akcionom planu mjera koji je u formi nacrta pripremila Radna grupa za suzbijanje upotrebe eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata i opreme u svrhu ulova ribe. Nacrt će biti razmotren na sjednici Radne grupe krajem ove sedmice.
Znaće se odgovornost
Kako je Pobjedi potvrđeno u Radnoj grupi, Akcioni plan sadržaće niz konkretnih mjera i zaduženja koje će članovi ovog međuresornog tijela, sastavljenog od predstavnika državnih organa, ministarstava, inspekcija,e policije, tužilaštva kao i naučnih institucija, ribolovnih i građanskih udruženja, primijeniti u borbi protiv krivolova.
Kako nezvanično saznajemo, predviđeno je iniciranje usvajanja oštrijih sankcija protiv krivolovaca, biće precizirana konkretnija zaduženja policije, a u fokusu je edukacija, angažovanje ali i kontrola rada ribočuvarskih službi, kao i unapređenje kapaciteta inspektora za ribarstvo.
Kao jedna od mjera vidi se i presijecanje kanala nabavke eksploziva, kontrola dokazanih lokacija na kojima krivolovci u kontinuitetu imaju aktivnosti, suzbijanje noćnog ronjenja na moru i rijekama, kao i oštrija reakcija protiv bandi krivolovaca koji strujom uništavaju riblji fond Skadarskog jezera. Ništa manje opasne efekte krivolov je proizveo na Morači i Zeti gdje su autohtone vrste, poput glavatice ili mekousne pastrmke dovedene na prag izumiranja.
Ovo su sve teme koje će obilježiti treći sastanak Radne grupe formirane nakon što je Vlada na 26. sjednici usvojila informaciju o nezavidnom stanju u ovoj oblasti i, prepoznala krivolov kao drastičan problem. Radna grupa je u julu, na drugom stastanku, proširena predstavnicima dva ribolovna saveza u Crnoj Gori (na moru i rijekama), kao i predstavnikom neformalnog udruženja Stop krivolovu koje je uz podršku ronilačkih i ribolovnih klubova na moru ranije iniciralo usvajanje memoranduma kojim se traži zaustavljanje devastacije Jadrana.
Pritisak dao rezultate
Nakon gotovo polugodišnjeg pritiska javnosti, kroz angažovanje građana, ribolovaca, ronilaca ali i pažnje medija, problem krivolova je isplivao na vidjelo.
Rezultati ostvareni u suzbijanju dinamitašenja na moru pokazuju da su mjere imale efekta naročito u barskoj opštini gdje je policija u nekoliko odvojenih akcija uhapsila i procesuirala više osoba koje su od ranije poznate kao akteri ovih nedozvoljenih radnji.
Ukazali su i na loše rezultate u budvanskoj, a naročito kotorskoj i tivatskoj opštini, odnosno u Grblju i na Luštici, koji su markirani kao udarne „crne tačke“.
(opširnije u Pobjedi)