Iz Ministarstva javne uprave, koje vodi Registar političkih stranaka u Crnoj Gori, kažu kako je posljednja politička partija koja je upisana u Registar - Novska lista Herceg Novi. Od početka godine do kraja avgusta u Registar je upisana jedna partija, prenosi Agencija Anadolija.
Po jedna partija na 12 hiljada stanovnika
U Crnoj Gori je za osnivanje političke partije potrebno sakupiti 200 potpisa građana. U odnosu na broj stanovnika, kojih je u Crnoj Gori 625 hiljada, odnosno na broj građana sa pravom glasa, kojih je oko 500 hiljada, Crna Gora je lider u regionu kada je u pitanju broj političara i partija po glavi stanovnika.
Na svakih 12 hiljada građana Crne Gore dođe po jedna politička partija. Poređenja radi, u Hrvatskoj na 3,8 miliona birača ima 168 stranaka, dok u Srbiji, na sedam miliona birača, postoji 118 partija. U Bosni i Hercegovini, na 3,2 miliona birača ima 149 partija.
Nove partije u Crnoj Gori formiraju se uglavnom unutar opozicionog bloka. Nakon što je u prethodne dvije godine nezadovoljno članstvo SNP-a formiralo Demokratsku Crnu Goru, desio se rascjep i u Pozitivnoj Crnoj Gori, čiji je dio članova formirao Građanski pokret URA. Nekadašnji lider DF-a Miodrag Lekić je zbog neslaganja sa članovima Predsjedništva formirao DEMOS. Upravo je DEMOS posljednja partija u kojoj se desio rascjep, pa su članovi okupljeni oko Gorana Danilovića odlučili da osnuju Ujedinjenu Crnu Goru.
Osnivanje nove partije najavio je i Aleksandar Damjanović, bivši visoki funkcioner SNP-a.
Za političkog analitičara Vladimira Jovanovića osnivanje novih partija na malom političkom prostoru, kao što je crnogorski, nije ništa drugo do zadovoljavanje ličnih ambicija pojedinaca.
Dobro za demokratiju
„Konstantno osnivanje političkih partija od strane pojedinaca koji su do juče bili drugi u hijerarhiji već postojećih partija, samo ukazuje da je na sceni težnja za zadovoljavanje ličnih ambicija. U Crnoj Gori se politika definiše kao prestižni segment društvenog života, zbog čega se smatra da samo prvi u hijerarhiji partija mogu postati brend i kao takvi vrsni političari, što je svakako pogrešno stanovište. Ovakvu percepciju politike i političara određujem kao glavni razlog rascjepa postojećih političkih partija i osnivanja novih. Naravno, mora se uzeti u obzir i loša organizaciona struktura partija, u kojima se ne ostavlja prostor za kompromise, već samo za egoizam, na šta danas ukazuje i sama činjenica da opozicija u svojim redovima ne može naći predsjedničkog kandidata, već se potencira na nestranačkim ličnostima“, smatra Jovanović.
Ali i on napominje da je za demokratiju dobro da ima više partija.
„Jer se građanima pruža raznovrsna lepeza stavova i mišljenja o socijalno-ekonomskim dešavanjima u državi. Fenomen je svakako to što se u Crnoj Gori osnivaju partije koje su suštinski po političkom programu klonovi već postojećih partija. Na kraju, bez obzira na broj registrovanih partija, parlamentarni izbori su ti koji stvaraju relevantne političke partije, tako da broj registrovanih partija predstavlja samo statistički podatak“, kaže Jovanović.
Da Crnogorci vole biti politički aktivni pokazalo je i istraživanje koje je Građanska alijansa (GA) uradila u saradnji sa agencijom De Facto. U poslednje dvije godine je povećano samoizraženo članstvo građana u političkim partijama i iznosi 15,4 odsto, što je tri puta više od evropskog prosjeka.
Anadolija