Društvo

Peti sastanak Posebne radne grupe za reformu javne uprave

Peti sastanak Posebne radne grupe za reformu javne uprave (PAR) formirane između Evropske komisije i Crne Gore počeo je danas u Podgorici. Sastanak su otvorili ministarka javne upave, Suzana Pribilović, i šef Jedinice za Crnu Goru u Generalnoj direkciji za proširenje, Tomas Haglajtner.
Peti sastanak Posebne radne grupe za reformu javne uprave
Portal AnalitikaIzvor

Ministarka Pribilović na otvaranju sastanka je kazala da će javna uprava na petom sastanku Posebne grupe prezentovati brojne aktivnosti koje su preduzete u cilju implementacije strateških dokumenata iz oblasti reforme javne uprave, s posebnim fokusom na aktivnosti čijom realizacijom će se obezbijediti ostvarenje ključnog cilja – profesionalna, odgovorna i transparentna javna uprava u skladu sa evropskim standardima.

Ona je istakla da je kvalitet usluga u javnoj upravi od presudnog značaja za ostvarenje većeg stepena kvaliteta života građana i stvaranje povoljnog ekonomskog i socijalnog ambijenta koji opredjeljuje ukupni društveni razvoj. Ministarka je kazala da je u proteklom reformskom periodu u Crnoj Gori urađeno mnogo, te da su kreirani stabilni normativni preduslovi donošenjem brojnih sistemskih zakona i pratećih podzakonskih akata, te da se vrši stalno praćenje praktičnih efekata novih rješenja, kako bi se otklonili uočeni nedostaci.

„U narednom periodu, prije svega, obezbijediće se kontinuitet u reformskim nastojanjima da se sistem javne uprave u Crnoj Gori učini još efikasnim i profesionalnim. Za to postoji jaka politička volja koja je prepoznata na način da su aktivnosti reforme javne uprave fokus djelovanja ove Vlade“ – kazala je Pribilović.

Tomas Haglajtner stavio je sastanak u kontekst nedavne izjave predsjednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera, koja daje snažan impuls koji sada treba da vodi javna uprava Crne Gore. Haglajtner je ukazao na brojne izazove koji očekuju crnogorsku javnu upravu u ovom procesu. Takođe, je istakao je važnost donošenja novog Zakona o državnim službenicima i namještinicima, u dijelu zapošljavanja u skladu sa zaslugama i sposobnostima. Reforma javne uprave  je prioritet za Evropsku Komisiju, istakao je Haglajtner, i naglasio da je istovremeno i  prioritet za predpristupnu podršku EU u sklopu koje je 15 miliona eura izdvojeno za reformu javne uprave. Ona je kazao da optimizacija predstavlja zahtjevan zadatak za crnogorsku administraciju, ali istovremno i ključni, da bi se postigao balans imeđu stručnosti i identifikovanih potreba u pogledu izazova i obaveza iz procesa pristupanja EU.

Predmet petog sastanka  je razmatranje ostvarenih rezultata u sprovođenju reformi i planiranih aktivnosti usmjerenih na uspostavljanju efikasne i efektivne javne admistracije.

Posebna grupa za javnu upravu je formirana u cilju unapređenja postojeće strukture za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i fokus njenog djelovanja je reforma javne uprave Crne Gore. Rad Radne grupe je usmjeren na praćenje napretka u oblastima definisanim strateškim dokumentima, kao što su Strategija reforme javne uprave 2016-2020. i Program upravljanja javnim finansijama i dr. dokumentima.

 

 

Portal Analitika