On ističe da je od maja, kada je uveden softver i kada je trebalo donijeti pravilnik, u proceduru ušlo oko 50 doktorskih disertacija i magistarskih radova, ali čekaju dokument po kome bi provjeravali rad istraživača na UCG.
Pešić je saopštio da je primjena softvera odložena zbog sporova oko Visoke medicinske škole u Beranama prethodnih mjeseci i sukoba između Vlade, Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore i rektorke Radmile Vojvodić.
Prema njegovim riječima, ispitivanje validnosti i autentičnosti naučnih radova ne podrazumijeva samo da se oni ubace u softver, već je potrebno sprovesti više postupaka.
“Nakon analize koju uradi softver, neophodno je da se detaljno provjeri svaki izvor urađenog istraživanja. Taj posao zahtijeva dosta vremena i istraživanja. Softver izbaci svaki izvor poklapanja na internetu sa određenim radom, a onda slijedi upoređivanje. Na primjer, od 3.000 poklapanja na internetu moramo da nađemo je li autor nešto uzeo bez dozvole i šta je uzeo. Taj posao zahtijeva spretnost jer se radi o detektivskim zadacima. Potrebno je i znanje iz oblasti koja je istraživana, kako bismo provjerili sve djelove naučnog rada, odnosno ima li djelova koji su prepisani. Softver je pomoćno oruđe, a rezultati zavise od osoblja”, pojasnio je Pešić.
IZVOR: Dan