Kultura

Otvoren 12. Međunarodni festival gitare, Ljumović: Pravi model umjetničke manifestacije

Međunarodni festival gitare dostigao je model umjetničke manifestacije na kojem će se u budućim strategijama Ministarstva kulture insistirati - model osmišljenog koncepta zasnovanog na kvalitetu učesnika i na programskoj viziji koja se zasniva na estetskoj intrigantnosti, kazao je ministar kulture Janko Ljumović otvarajući sinoć 12. Međunarodni festival gitare u Nikšiću.
Otvoren 12. Međunarodni festival gitare, Ljumović: Pravi model umjetničke manifestacije
Portal AnalitikaIzvor

On je dalje naveo kako ovogodišnji program čine četiri segmenta koja „emaniraju formalnu i stilsku raznovrsnost gitarske muzike od klasičnog konteksta uz simfonijski orkestar, preko elektronskog kontrapunkta i koncepta majstora-izvođača, do učešća mladih muzičara“.

Otvaranje Festivala tradicionalno je pripalo Crnogorskom simfonijskom orkestru i pobjedniku ovogodišnjeg takmičenja francuskom gitaristi Antoanu Morinijeu. Oni su izveli čuveni Koncert za gitaru i orkestar „Aranhuez“ španskog kompozitora Hoakina Rodriga.

- Imate dobar orkestar. Zato je bilo uzbudljivo, zanimljivo i, na kraju, drugačije i originalno svirati s njima. Uživao sam i u spontanosti orkestra, koja korespondira mojim idejama. Smatram da je „Aranhuez“ jedan od najboljih koncerata za gitaru i orkestar. Zaista ga volim, pa je bio očigledan izbor.

Takođe, volim i gitarske i muzičke festivale uopšte, jer su nešto drugačije u odnosu na klasičnu sezonu. Na njima publika dolazi namjenski, zbog festivala, koliko god da traje. To je uvijek važno imati, posebno u manjim zemljama. A ovaj festival je čak i bolji od mnogih koje imamo u Francuskoj i treba da ste ponosni njime - rekao je Morinije nakon nastupa.

2609nkFestival se večeras nastavlja nastupom studenata muzičkih akademija i konzervatorijuma sa Cetinja, iz Trsta i Pariza - Lazara Baletića, Stefana Kostića, Davida Martona i Vasilija Toljića na koncertu „Open podium“ u Dvorcu kralja Nikole od 20 časova.

Lazar Baletić (1996) je završio nižu i srednju Muzičku školu za muziku i balet „Vasa Pavić“ u Podgorici, u klasi profesorice Bojane Brajović. Dalje školovanje nastavio je na Muzičkoj akademiji na Cetinju, u klasi profesora Danijela Cerovića. Učesnik je brojnih festivala gitare u zemlji i regionu. Pohađao je majstorske radionice kod eminentnih profesora kao što su: Karlo Markjone, Hubert Kapel, Gabrijel Bjanko, Zoran Dukić, Vera Ogrizović, Srđan Tošić, Miloš Janjić.

Stefan Kostić (1996) počeo je da svira gitaru sa osam godina kod profesora Ranka Domazetovića u Baru. U Podgorici je završio Srednju muzičku školu „Vasa Pavić“, u klasi profesora Srđana Bulatovića. Dobitnik je nekoliko prvih i drugih nagrada na državnim takmičenjima i festivalima u Crnoj Gori. Tokom školovanja imao je priliku da pohađa masterklas kod poznatih svjetskih gitarista kao što su: Nikita Koškin, Oskar Gilja, Adrijano Del Sal, Kostas Kociolis. Trenutno je student treće godine na Muzičkoj akademiji na Cetinju, u klasi profesora Danijela Cerovića.

David Marton (1997) završio je snovnu muzičku školu u Vršcu, a srednju muzičku u Beogradu, u klasi profesora Relje Turudića. Studije je upisao na Cetinju, u klasi profesora Danijela Cerovića. Radio je kao nastavnik glavnog predmeta gitara u Muzičkoj školi „,Josif Marinković“ u Vršcu i u Muzičkoj školi „Davorin Jenko“ u Beogradu.

Vasilije Toljić (1997) je završio osnovnu i srednju Muzičku školu „Dara Čokorilo“ u Nikšiću, kao učenik prof. Gorana Perišića. Trenutno studira na Konzervatorijumu „Moris Ravel“ u Parizu, u klasi prof. Gabrijela Bjanka. Osvajao je nagrade na državnim i međunarodnim takmičenjima. Pohađao je master kurseve kod mnogih renomiranih gitarista, među kojima su Goran Krivokapić, Zoran Dukić, Marsin Dila, Hubert Kepel, Danijel Cerović, Srđan Tošić i Ištvan Remer.

K.J.

Foto: NGF

Portal Analitika