Društvo

STRAZBUR: Neadekvatna istraga Crne Gore o smrti grupe Roma

Evropski sud za ljudska prava zaključio je danas da je Crna Gora prekršila Evropsku povelju o ljudskim pravima, propustivši da sprovede brzu i efikasnu istragu o smrti i nestanku grupe Roma iz Srbije, u blizini crnogorske obale avgusta 1999. godine.
STRAZBUR: Neadekvatna istraga Crne Gore o smrti grupe Roma
Portal AnalitikaIzvor

U današnjoj odluci Suda za ljudska prava jednoglasno je zaključeno da je došlo do povrede Člana 2 (pravo na život – istraga) Evropske konvencije o ljudskim pravima u slučaju jednog od podnosioca. Sud je zaključio da Vlada (Crne Gore) nije uspjela da opravda trajanje krivičnog postupka u slučaju koji je trajao više od deset godina i sedam mjeseci poslije izdavanja nove optužnice 2006“, saopštio je danas sud u Strazburu, prenosi Tanjug.

Sud navodi da je protok vremena nanio štetu broju i kvalitetu dokaza, a da manjak marljivosti izaziva sumnju u dobru volju istražnih radova.

„Dugotrajne procedure su produžile teškoće za članove porodica. Sud zato smatra da ova kašnjenja ne mogu biti kompatibilna sa obavezama države sadržanim u Članu 2“, stoji u saopštenju.

Slučaj Ranđelović i Drugi protiv Crne Gore odnosi se na tužbu da su vlasti Crne Gore propustile da sprovedu brzu i efikasnu istragu povodom smrti ili nestanka članova familije podnosioca tužbe.

Navedena grupa od oko 70 Roma se ukrcala u noći 15. avgusta 1999. godine na brod u Crnoj Gori u namjeri da dođe do Italije. Brod je potonuo nekoliko sati kasnije, a preživio je samo jedan putnik. 

Obdukcija je sprovedena na pronađenih 35 tijela, a u nedostatku jasnog uzroka smrti zaključeno je da su se putnici najvjerovatnije udavili.

Septembra 1999. podignuta je optužnica protiv sedam osoba koje se terete za ilegalan prelazak granice, a u vezi sa nesmotrenim ugrožavanjem.

Poslije mnogobrojnih saslušanja i odlaganja Visoki sud je oslobodio sve optužene uslijed nedostaka dokaza. 

Zahtjev pred Evropskim sudom podnijelo je 13 osoba državljana Srbije i jedna Makedonije 23. marta 2011. godine, a podnosioci su se žalili na nesposobnost crnogorskih vlasti da sprovedu brzu i efikasnu istragu u slučaju smrti ili nestanka njihovih članova porodica i krivičnog gonjenja odgovornih.

Evropski sud za ljudska prava je odlučio da nastavi razmatranje slučaja u vezi sa jednim od podnosilaca zahtjeva, Begijom Gašijem, odbacivši izvjestan broj prigovora crnogorske vlade o prihvatljivosti tužbe.

Sud u Strazburu u odluci navodi da Crna Gora treba Gašiju da isplati 12.000 EUR na ime odštete i 500 EUR na ima troškova. (Mina)

Portal Analitika