Ta saznanja rezultat su opsežne istrage koju skoro godinu vodi Specijalno državno tužilaštvo, u okviru koje su podnijete prijave protiv jedanaest osoba, zbog sumnje da su učestvovale u brojnim finansijskim malverzacijama pranja novca, a sve u interesu Pokreta za promjene.
Osumnjičeni
Na spisku osumnjičenih su lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević, biznismen Miomir Nikolić, direktor Pokreta za promjene Dejan Vujisić, tehnički sekretar te partije Željko Šćepanović, koji je šura Nebojše Medojevića, kao i lokalni diler deviza Gordan Konatar.
Proširenom istragom obuhvaćeni su Miloš Gvozdenović, zvani Mrva, lokalni dileri deviza Dejan Bušković i njegova supruga Violeta, Željko Pejović i Radovan Šćekić.
Nakon višemjesečne istrage saslušane su desetine svjedoka i prikupljeni su brojni dokazi koji su ukazali na umiješanost ruskih državljana u nezakonite poslove uoči parlamentarnih izbora u oktobru prošle godine. Istražitelji imaju saznanja da su Rusi u Podgorici, ali i u dva grada na Crnogorskom primorju, prali novac u stranačke svrhe.
Na osnovu tih novih podataka Specijalno državno tužilaštvo je razotkrilo šemu malverzacija i kako su bile podijeljene uloge i zadaci svih „saradnika“.
Podsjećamo, Šćepanović i Konatar u žižu javnosti dospjeli su prošle godine u oktobru kada je kod njih pronađen novac sumnjivog porijekla.
Kod Šćepanovića je tada pronađeno 30.000 dolara, a kod Konatara 18.000. Kasnije je utvrđeno da je Šćepanović u najmanje tri navrata razmijenio 100.000 dolara u eure.
Specijalno državno tužilaštvo označilo je Miomira Nikolića i Nebojšu Medojevića da su bili na čelu kriminalne organizacije koja je prala novac. Iako su okrivljeni kategorično negirali sve navode iz prijave, u naredbi za sprovođenje istrage, koju je potpisao glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić jasno su precizirane njihove uloge.
Uloge
Prema sumnjama Tužilaštva, višemjesečne provjere ukazuju da je Medojević sa Nikolićem osmislio kriminalni plan da u legalne tokove ubace novac koji je Nikolić nezakonito stekao u građevinskim poslovima kao preduzetnik firme „Graditelj“ iz Tivta. Cilj je bio da se ta sredstva ne prikazuju kao prihod nadležnim organima i na taj način izbjegne plaćanje zakonskih obaveza.
Medojević je, prema rezultatima istrage Specijalnog tužilaštva, angažovao i saradnike čiji je zadatak bio da se bez odobrenja bave bankarskim poslovima odnosno da za potrebe partije na crno rade konverziju deviza i zarađeni procenat stave u legalne tokove.
Opširnije u Pobjedi