Zajednički je zaključeno da je Skupština postigla značajno veću otvorenost i transparentnost rada, što je dobra osnova za dalji napredak u razmijeni mišljenja sa civilnim sektorom, kako kroz organizacije, tako i individualno, izjavili su iz Kabineta predsjednika.
Kako javljaju, bilo je riječi o primjeni dobrih praksi iz razvijenijih demokratskih društava, uključivanje eksperata koji bi analitičkom potporom dali osnovu za rad na daljem unaprjeđenju zakonodavnih okvira, kvaliteta dokumenata, procedura i drugih elemanata od značaja za zakonodavnu i kontrolnu ulogu Skupštine, bilo da je riječ o izbornom ili nekom drugom procesu u interesu cijelog društva.
Predsjednik je naglasio da ocjena po kojoj je Skupština Crne Gore najotvoreniji parlament u regionu, dobijena u okviru istraživanja Regionalnog indeksa otvorenosti, predstavlja podsticaj za dodatno povećanje otvorenosti rada i dvosmjerne komunikacije između parlamenta i crnogorske javnosti.
Brajović je najavio da će do kraja godine biti održan Cetinjski parlamentarni forumi koji će se baviti upravo temom koja se tiče jačanja otvorenosti rada parlamenta, slanje otvorenijih poruka ka inicijativama građanskog društva sa ciljem dalje demokratizacije društva kroz podsticaj kulture rada i dijaloga.
Podsjećaju, astanak sa nevladinim organizacijama je održan na dvadesetu godišnjicu od usvajanja Univerzalne deklaracije o demokratiji od strane Interparlamentarne unije, kao i na desetu godišnjicu od odluke Generalne skupštine Ujedinjenih nacija da se 15. septembar proglasi za Međunarodni dan demokratije.