Džaković je oštro odbacio te optužbe, navodeći da nije došao zbog neispunjavanja njegovih ranijih, javno izrečenih zahtjeva za iniciranje izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika. Na sjednici je trebalo da odbornici razmotre nekoliko važnih tačaka, među kojima su budžet opštine, davanje prostora u „TQ centru“ za javnu predškolsku ustanovu i odluka o utvrđivanju javnog interesa i zaštite Miločerskog parka na osnovu usvojene deklaracije.
Park
Predsjednik SO Budva Đorđije Vujović (DF) kazao je da je osnovni razlog neodržavanja zasijedanja „kupovina odbornika od strane DPS-a“.
- Oni su navikli tako da vladaju, a onaj ko se nije pojavio danas, smatram da je kupljen. Apsolutno stojim iza toga, jer su interesi veliki. Prva familija u Miločerskom parku treba da zaradi 200 miliona eura - kazao je Vujović novinarima nakon odgađanja sjednice. Šef odborničkog kluba Demokrata Mijomir Pejović ističe da je zabrinjavajuće nepojavljivanje nezavisnog odbornika Stevana Džakovića, koji je potpisao sporazum o postizbornoj koalicionoj saradnji.
- U tački 2 sporazuma jasno se navodi da se potpisnici sporazuma obavezuju da će sačuvati od degradacije i neplanske gradnje nekoliko lokacija, među kojima je i Kraljičina plaža. I nama ne preostaje ništa drugo već da pozovemo Specijalno državno tužilaštvo, da ispita koji su motivi doveli do toga da se odbornik, koji je potpisao ovaj dokument, danas ne pojavi na sjednici SO Budva - naveo je Pejović.
Predsjednik opštine Dragan Krapović kazao je da je razočaran ovakvim odnosom pojedinaca i političkih subjekata, jer je vladajuća kolacija bila na isku- šenju od samog početka, čak i prije nego što je formirana.
- Oni koji nisu dali kvorum neka podnesu račun građanima, mi jednostavno ne želimo da preuzmemo odgovornost za tako nešto. Ovo je apsolutno krivica, nažalost našeg nekadašnjeg kolege Stevana Džakovića i on, prije svega i prije svih, treba da odgovori na pitanje zašto ova odluka danas nije usvojena, i to treba da odgovori građanima Budve i Crne Gore - kazao je Krapović.
Uslovi
Nezavisni odbornik Stevan Džaković podsjetio je da ne dolazi u parlament zbog toga što nijesu uspunjeni uslovi koje je postavio, a odnose se na zahtjev da stranke koje čine vladajuću većinu u Budvi pokrenu u Skupštini Crne Gore izmjenu Zakona o izboru odbornika i poslanika.
- Ti lideri opozicije u Podgorici, nadamo se da je to ista partija koja je i u Budvi, a ako nije, neka izađu javno i to kažu. Ako jeste, neka ispune obavezu građanima koju su obećali, neka pokrenu inicijativu za izmjenu izbornog zakona, da se glasa za imena, pošto je to njima u programima. A ako to ne žele da urade, neka i to javno kažu, pa da znamo ko nas predstavlja u parlamentu - rekao je Džaković.
On je odbacio optužbe predstavnika vladajuće koalicije da je „kupljen“. - Kako, ja bih volio da vidim kako, recite mi kako? Time što idem autobusom svaki dan na Cetinje da radim - upitao je Džaković. Odbornik Crnogorske Pero Duletić kazao je da već duže imaju odluku njihovog opštinskog odbora da neće davati kvorum vladajućoj većini.
Popović: Jedino zajedničko im je mržnja prema DPS-u
Šef budvanskog DPS-a Srđa Popović kazao je za Pobjedu da ta stranka neće ni ubuduće davati kvorum vladajućoj koaliciji.
- Neprirodno je da funkcioniše jedna koalicija koja je satkana od devet konstituenata. Jedino zajedničko što su imali je mržnja prema DPS-u. Svi koji zasnivaju svoju budućnost na mržnji prema bilo kome, njihova perspektiva nije duga i to se pokazalo ovdje u Budvi. DPS prati sve što se dešava i spremni smo za sve izazove koji dolaze i odredićemo se prema daljim događajima. Svaka vlast je obavezna da obezbijedi većinu, a oni to ne mogu da urade - rekao je Popović, navodeći da su se stvorili uslovi da dođe do novih izbora.
Prinudna uprava ako se ne pomire za šest mjeseci
Ukoliko budvanska vladajuća većina ne uspije da obezbijedi kvorum u naredno pola godine, opštini prijeti uvođenje prinudne uprave.
Zakonom o lokalnoj samoupravi propisano je da ako „skupština opštine duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava zakonom utvrđene obaveze, čime se onemogućava ostvarivanje prava građana ili nanosi znatna materijalna šteta, Vlada će upozoriti skupštinu da, u određenom roku, obezbijedi ostvarivanje svojih funkcija, odnosno izvrši zakonom utvrđene obaveze“.
- Ako skupština ne uspostavi obavljanje svojih funkcija, odnosno ne izvrši zakonom utvrđene obaveze, Vlada će, na predlog ministarstva nadležnog za poslove lokalne samouprave, raspustiti skupštinu. U slučaju raspuštanja skupštine, funkciju skupštine do njenog konstituisanja vrši odbor povjerenika, koji imenuje Vlada - navodi se u Zakonu.
SO Budva je posljednju sjednicu odžala 11. jula.