Društvo

VOJNICI CG U AFRICI: Životima štitili hranu za gladne

Plovidba kroz monsunske vjetrove, neprestano nadziranje mora kako bi se uočili pirati, tri mjeseca jednoličnog brodskog okruženja, maltene, bez dodira s kopnom - mala je cijena za sreću na licima Somalijaca kada do njih stigne hrana i voda koju su štitili specijalci Mornarice Vojske Crne Gore, istakli su za Portal RTCG.
VOJNICI CG U AFRICI: Životima štitili hranu za gladne
Portal AnalitikaIzvor

"Svima je motivacija za mirovne misije profesionalna, jer takve zadatke ne možemo da radimo kod nas, izazov je ploviti dugo morima. Ipak, misija Evropske unije`Atalanta` ima posebnu humanitarnu crtu, a mi smo bili ključni dio operacije - štitili smo brod Svjetskog programa hrane UN-a `MV Esbjerg`. Kada vidiš koliko je teška situacija u Africi, posebno Somaliji, onda ti je punije srce jer si pomogao", istakao je poručnik bojnog broda Vladimir Todorović.

vcg2

Zadatak devetorice pripadnika Pomorskog odreda, od čega su šestorica pomorski diverzanti, bio je da, ukrcani na "Esbjerg", brane posadu i humanitarnu pomoć od eventuanih napada pirata. Svi su prošli zahtjevnu obuku u NATO centru za specijalne operacije na moru koji se nalazi na Kritu.

"Ljudstvo je završilo različite vrste kurseva, koji su ih pripremili za mnogo složenije izazove od onih koje je zahtijevala misija. U Crnoj Gori smo trenirali još mjesec i po prije odlaska, uvježbavali gađanje na moru, sanitetske zahvate, ali i proučavali hidrometeorološke odlike `Afričkog roga`. Obavezna je i vakcinacija kako bi se zaštitili od bolesti koje haraju tim područjem", naglasio je Todorović.

Život među mitraljeskim gnijezdima

Naši mornari su se na "Esbjerg" ukrcali u Džibutiju, a isplovljavanju su prethodile opsežne pripreme - na brod su postavili mitraljeska gnijezda, žilet-žicu, rešetke i slične prepreke kako bi odbili eventualni napad pirata.

"Na moru život svih mornara svijeta je sličan. Nijesmo mi posebno odudarali od posade, imali smo svoje obaveze, radili u tri smjene, 24 sata dnevno. Prate se radari, naš unutrašnji sistem komunikacije, nadzire more", rekao je Todorović, naglasivši da su redovno održavane i vježbe koje su simulirale stvarne hitne situacije, kao što je evakuacija ranjenika, kako bi upoznali do detalja prostor na brodu i bez greške reagovali ako zatreba.

"Radili smo i drilove s posadom, kako bi im predočiliopasnosti od pirata, način na koji ih štitimo. Valja napomenuti da im je ljekar iz našeg tima nekoliko puta pomagao zbog manjih povreda i slično. Sreća što je bio na brodu i da nije bilo posljedica", istakao je Todorović.

vcg1

Naši vojnici, srećom, nijesu imali priliku da "ukrste koplja" sa piratima na putu ka Somaliji. Kako je objasnio Todorović za naš Portal, od kada su timovi za zaštitu počeli da brane brodove s humanitarnom pomoći nije bilo pokušaja napada.

"U tome se ogleda uspjeh i suština misije, mi se spremamo da reagujemo, ali je glavna prevencija - naše prisustvo odvraća pirate od pokušaja otimanja tovara i posade", kazao je on.

Monsuni i nostalgija

Kako je kazao za Portal RTCG poručnik bojnog broda, putovanje im je obilježila neprijatna mješavina snažnih monsunskih vjetrova, uz temperature koje su prelazile 40 stepeni Celzijusa.

"Zamislite u takvim uslovima da radite na metalnoj platformi u sred mora. Tu je i posebna brodska psihologija, u zatvorenom si prostoru, sa istim ljudima, 24 sata dnevno tri mjeseca. Ipak, prilagodi se mornar na sve. U slobodno vrijeme se trenira, čitaju knjige, gledaju filmovi...Dio ljudi je bio smješten u kabinama, a neki i u specijalnom kontejneru za stanovanje. Klimatizovano je, takvi su brodski uslovi, nema luksuza", objasnio je Todorović.

Kako je istakao crnogorski vojnik, nedostajala im je porodica i dom.

"Nostalgija je tu, ali to se sve prevaziđe uz razgovor s kolegama. Imamo već tu naviku, iskustva s naših brodova i iz ranijih misija. Razgovarali smo s najmilijima preko satelitskog telefona, a kada smo bili u prilici koristili smo i internet", rekao je Todorović.

Šok u Somaliji

"Esbjerg" je hranu koju su poslale Ujedinjene nacije uspješno iskrcao u somalijskoj luci Bosaso. Iako su neki od naših vojnika bili već u Africi, u toj zemlji su, kako je istakao Todorović, doživjeli kulturni šok.

"Sa Evropom je nemoguće porediti stanje u Somaliji. Poseban je osjećaj kad nekome od radnika u luci daš flašu vode, a on se neprestano zahvaljuje, jer pije tamo ko zna kakvu. Kada god nas vide pitaju imamo li vode da im damo. Pošto nijesmo imali za sve, poklanjali bi krišom. Kutiju keksa ako dobiju, odmah je kriju, da bi je poslije nosili djeci kući. Ipak, dobri su to ljudi, veseli. Čim vide da ih poštuješ, uzvraćaju istom mjerom", objasnio je poručnik bojnog broda.

Naši mornari su, nezavisno od pomoći koju je dopremio UN, sami skupili dodatnu vodu i hranu i predali je tamošnjim radnicima, kako bi im, makar na kratko, pomogli.

"Mučenički je život tamo. Kada prolazite obalom, to je neizreciva prirodna ljepota, prelijepe plaže - ali sve je zapušteno, prljavo, stanovnici Somalije maltene svaki dan se bore da prežive. U Bosasu, zbog primitivne tehnologije, iskrcaj broda koji bi u Evropi trajao dva dana, bude i do pet puta duži. Ipak, vrijedni su Somalijci, ne staju dok rade, kao na traci", rekao je Todorović.

vcg4

Naši vojnici su se "razdužili" u Džibutiju, gdje su i dobili odlikovanje za učešće u "Atalanti", a dužnost dalje zaštite humanitarne pomoći predali kolegama iz specijalnih snaga Vojske Srbije.

Oficir Vojske Crne Gore za Portal RTCG je istakao da bi se rado ponovo oprobao u nekoj mirovnoj misiji.

"Možda ne odmah, želim malo da odmorim Crnoj Gori, ali sigurno bih", kroz osmijeh je istakao Todorović.

Foto: RTCG:ME

Portal Analitika