U ovoj zemlji, skoro, pa svi prepisuju. Od osnovne škole do fakulteta. Lektire, seminarske radove, diplomaske, magistarke, doktorske. Završe, čak i toboš dobre državne fakultete, a ne znaju ko je sa kim ratovao u Drugom svjetskom ratu...Polažu ispite (to je nama naša Bolonja dala), a da ni ne vide knjigu. Čudo su nove tehnologije, malo viber, malo bubice . Profesori, naravno, žmure na jedno, a često i na oba oka.
Jedna moja prijateljica, tada profesorica na fakultetu, mi je svojevremo pokazivala rad studentkinje Psihologije, potpuno šokirana - djevojka je miješala ćirilicu i latinicu. Završila je srednju školu i upisala fakultet sa namjerom da liječi ljude.
Primjera je bezbroj. Zašto se onda neko iznenadi kada se otkrije da su „eksperti“ malo prepisivali.
Sve i da hoću, ponašanje naših eksperata je teško opravdati. Krađa je krađa.
Ali...baš me zanima koja država eksperte plaća od 100 do 300 eura da napišu nastavni plan i program u okviru reforme obrazovanja. Naravno, ako je tačno pisanje medija. Ministarstvo se nije udostojilo da javnosti saopšti koliko plaćamo eksperte da prepisuju tuđe programe.
Zna se samo da su od Zavoda za školstvo tražili izvještaj kako se to desilo. Trebalo bi da ga sačine do četvrtka, kako bi se vlada sa njim upoznala.
Vlada je, naravno, stala u odbranu reforme-otprilike ovakve sitne stvari nas neće omesti da od septembra počnemo sa reformom. To što svi koji nešto znaju o obrazovanju kažu da treba sačekati godinu dana da se pripreme, nije bitno. Nastavnicima će svi fino objasniti za dva, tri dana, a probleme će rješavati usput. Na nov način, po starim knjigama. Nijesu zalud usvojili osam zakona i temeljno reformisali sve što se da reformisati.
No, strah me je da će i biologija i fizičko i prepisivanje i Hrvati biti „malo dijete“ kad oni kojih se tiče stvarno shvate što nam je reforma donijela. Pa, kad shvate, da osnovne studije ne znače ništa i da će svi morati biti masteri - preciznije, moraće umjesto sadašnje četiri na fakultet ići pet godina. I kad stvarno shvate da će sadašnjim specijalistima pokloniti po 60 kredita, a da će ostali morati da idu na fakultet godinu duže.
Nekako je sve to palo u drugi plan dok smo mjesecima gledati igru moći oko Visoke medicinske škole između premijera i rektorke. No, ne bih više o tome, sve su oni jedni o drugima rekli...
Ali, za kraj, upitala bih Ministarstvo-je li pošteno ili je i to jedna vrsta prepisivanja kada na naša pitanja, za unaprijed dogovoren intervju, odgovore pošaljete konkuretnom mediju?
Vesna Rajković NENADIĆ