Politika

Deklaracijom do pokušaja ,,dejtonizacije“ Crne Gore

Zahtjev lidera Nove srpske demokratije Andrije Mandića u autorskom tekstu u Politici - kojim se traži da Srbi u Crnoj Gori dobiju status konstitutivnog naroda - pokušaj je da se pitanje položaja Srba nađe u deklaraciji o pravima Srba koju već priprema zvanična Srbija, pod pokroviteljstvom predsjednika Aleksandra Vučića, piše današnja Pobjeda.
Deklaracijom do pokušaja ,,dejtonizacije“ Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Mnogo je dokaza za potvrdu ove teze, počev od tajminga objave Mandićevog teksta koji se poklopio sa najavama o izradi dokumenta čiji je pokrovitelj zvanični Beograd, sve do medijske pompe koja je pratila tu najavu. Iako zvanično u Srbiji tvrde da još ,,niti jedno slovo nije stavljeno u deklaraciju“, iz Nove srpske demokratije je brže-bolje saopšteno da će i njihov lider Andrija Mandić učestvovati u izradi tog dokumenta. Stoga je Mandićevo javno obraćanje - svojevrsna platforma Nove za izradu tog dokumenta kojim se ponovo pokušava internacionalizovati pitanje položaja Srba u Crnoj Gori.

Mandić je u autorskom tekstu ispostavio četiri ključna zahtjeva za ,,potpunu ravnopravnost srpskog naroda u Crnoj Gori“: ustavno-pravno definisanje položaja srpskog naroda kao konstitutivnog, ustavno definisanje srpskog jezika i ćiriličnog pisma kao službenog, proporcionalnu zastupljenost Srba u institucijama sistema u skladu s rezultatima popisa i posebni sistem specijalnih veza sa Srbijom. Za prva dva zahtjeva je u pravnom smislu potrebna prilično komplikovana procedura izmjene ustava, dok treći i četvrti zahtjev - potpuno isključuju prvi!

Jer, ako bi izmjenama ustava bilo zapisano da su Srbi u Crnoj Gori konstitutivan narod, zbog čega se onda ispostavlja zahtjev o proporcionalnoj zastupljenosti ili specijalnim vezama sa Srbijom kada su to prava koja spadaju u korpus manjinskih prava? Ta manjinska prava su, između ostalog, predviđena crnogorskim ustavom na koji se i pozvao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, obilato dajući novac poreskih obveznika Srbije – skoro tri i po miliona eura - za osnivanje ,,Srpske kuće“, gdje će, kako je najavljeno, biti smještene sve institucije srpske kulture. Čudna pravno-politička mje- šavina uslova. Ispada da se platformom objavljenom u državnoj „Politici“ lider Nove srpske demokratije istovremeno zalaže da Srbi u Crnoj Gori budu konstitutivni narod i da ostvaruju prava kao nacionalna manjina?!

Ali, to je tek dio priče. Zahtjevi Andrije Mandića ugrožavaju osnovnu ustavnu tekovinu savremene Crne Gore – koncept građanske države. Naime, u članu 2 Ustava, Crna Gora je definisana kao građanska država gdje je građanin koji je crnogorski državljanin - nosilac suvereniteta. Nema, dakle, ,,konstitutivnih naroda“, već je naša država po Ustavu građanska država, u kojoj manjine, ako se za to izjasne, koriste prava koja im pripadaju i koja su im garantovana. Zato je Mandićev zahtjev za konstitutivnošću srpskog naroda politički destruktivan, jer neodoljivo liči na pokušaj ,,dejtonizacije“ Crne Gore, po uzoru na Bosnu i Hercegovinu.

Dejtonskim sporazumom u Bosni je građanin poništen, mnogi će Bosanci reći i poni- žen, a pripadništvo naciji izdignuto na nivo modela uređenja države u kojoj su tri nacije slabašnim šavovima povezane. Sličan princip, primijenjen u Crnoj Gori, značio bi i početak razgradnje građanskog društva i, na kraju, vodio ka razgradnji Crne Gore kao države. Zato je zatjev za konstitutivnošću naroda neka vrasta prizivanja loše prošlosti Balkana. 

Opširnije u Pobjedi...

Portal Analitika