Iako agilni kamarad Željeznjak pominje i obnavljanje zahtjeva za prijevremenim izborima, jasno je da Moskva - nakon rezolutnog stava EU i SAD da su oktobarski izbori bili regularni - pokušava da alarmira opoziciju, rastrganu i zaslijepljenu liderskim svađama i omrazama.
Prorusi i građani
Kratka uputsva Željeznjaka, glasnogovornika ruskih aspiracija u Crnoj Gori, otkrivaju više nego što se na prvi pogled čini. Prije svega: zahtjev za pomirenje Demokratskog fronta i Demokrata pokazuje da Moskva identifikuje Mandića i Bečića kao lidere programski sličnih partija, najvažnije igrače u opoziciji koji bi trebalo da budu i nosioci proruske i anti-NATO politike u Crnoj Gori i imaju zadatak da ,,spriječe građanski rat do koga je dovelo članstvo u NATO“?!
Dakle, iako Aleksa Bečić pokušava da u javnosti napravi politički otklon od radikalne politike Fronta i Nove srpske demokratije, za Moskvu su DF i Demokrate dvije strane iste medalje – politički igrači koji treba da spriječe crnogorski put na Zapad.
I zato se Moskva fokusira – ne toliko na nastavak bojkota – već na pripreme za predsjedničke izbore, predviđene za proljeće 2018. godine.
Otuda je i apel o jedinstvenom opozicionom kandidatu poruka i strankama koje sebe zovu građanskom opozicijom: SDP, Ura, Demos i SNP su samo logistička podrška osovini koju treba da čine DF i Demokrate. Da je drugačije, valjda bi Željeznjak u intervjuu tabloidu ,,Alo“ pomenuo Krivokapića ili Lekića... Nije baš pohvalna pozicija za građansku opoziciju, ali to je crnogorska realnost – makar gledano iz Moskve.
Rejtinzi
I ne bi se reklo da Rusi nijesu upoznati o dešavanjima na crnogorskoj političkoj sceni i situaciji unutar opozicije. Naprotiv, prema informacijama Pobjede, instrukcije Moskve su zaista pokazatelj da opozicija nije na pobjedničkom putu. O tome svjedoče i posljednja istraživanja javnog mnjenja o rejtinzima potencijalnih predsjedničkih kandidata: lideri najjačih stranaka najbolje su kotirani.
Predsjednik Demokratske partije socijalista Milo Đukanović i lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić apsolutni su favoriti na predsjedničkim izborima, pokazalo je junsko istraživanje jedne renomirane agencije za istraživanje javnog mnjenja.
Po tom istraživanju, u koje je Pobjeda imala uvid, da su predsjednički izbori održani u junu, u prvom krugu izbora Đukanović bi osvojio podršku 43,2 odsto birača, a Aleksa Bečić 29,8 odsto.
Predsjednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera Demokratskog fronta, Andrija Mandić, po tom istraživanju ima podršku 6,8 odsto birača, a predsjednik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić 3,8 odsto.
Đukanović uživa veću podršku od sva tri kandidata opozicije zajedno, blizu je pobjede već u prvom krugu.
Po istraživanju, 16,4 odsto birača koji bi izašli na izbore još nije odlučilo za koga bi glasalo.
Ispitivanje javnog mnjenja nije uzelo u obzir potencijalnu kandidaturu Dritana Abazov ća ili Miodraga Lekića, kao i nekih drugih mogućih pretendenata. Zato se citirani podaci mogu uzeti samo kao naznake političkih trendova.
Očito je, i mimo istraživanja, da bojkot parlamenta nije povećao rejting opozicije, a da žestoke unutrašnje svađe krune podršku glasača i povećavaju broj apstinenata u izbornom korpusu opozicije.
Zato i djeluje logično podatak da sam Milo Đukanović - ako se kandiduje za predsjednika – sada ima veću podršku nego tri glavna opoziciona lidera zajedno.
Opširnije u Pobjedi