Oni navode da se problematizuju to koliko je crnogorsko društvo osposobljeno, opremljeno i obučeno da spriječi nesreće ili smanji njihove posljedice.
“Zaštita Lovćena, oltara nam svetoga od ognja prepuštena je maloj grupi profesionalnih vatrogasaca, koji su, iako vrijedni i hrabri bili nemoćni da zaustave vatrenu stihiju”, navodi se u saopštenju barskog odbora URE.
Iz URE ističu da se osim malog broja istinskih patriota, niko nije približio da pruži ruku ili kantu vode, a rijetko i riječ podrške.
“Da li bi tako bilo i u većim izazovima? Ili, opet, mislimo da smo ulaskom u NATO riješili sve svoje probleme. E, pa nijesmo! Crna Gora se brani i naprtnjačom i čeličnom metlom i drugim priručnim sredstvima za gašenje požara”, ističu u pokretu URA u Baru.
Oni su podsjetili da gore i šume oko Bara i da su kuće prva i jedina linija odbrane.
Kako tvrde, malo se pažnje daje očuvanju prirodnog zelenila od požara, kao da je ono bezvrijedno, kao da to nijesu „pluća“ Bara i dio prelijepog pejzaža ovjekovječenog na svim slikovnicama grada pod Rumijom.
“Nekada nije bilo tako. Gašena je vatra i na Sutormanu i na Sozini, Lisinju i Goliku čije padine ni tada nijesu bile manje strme, niti šume prohodnije. Nije bila u pitanju samo šteta, nego i etika, a prije svega odgovorno i organizovano društvo, kojeg na žalost sada nema”, ističu iz URE Bar.
Oni smatraju da se moraju odgovornije nositi sa elementarnim nepogodama i institucionalno i ličnim primjerom i da nije rješenje u tome - pustiti da sve izgori.