Društvo

Sjutra počinje Ljetnja škola nauke na Lovćenu

Ljetnja škola nauke, koja unaprjeđuje naučnu pismenost i osnažuje mlade da se posvete aktivnom izučavanju fundamentalnih nauka i inženjeringu, biće otvorena sjutra na Ivanovim Koritima.
Sjutra počinje Ljetnja škola nauke na Lovćenu
Portal AnalitikaIzvor

Jubilarnu desetu Ljetnju školu nauke otvoriće predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović.

Kako se navodi, neobična škola za talentovane đake dio je velikog projekta Istraživačka stanica Lovćen, koji organizuje Fondacija za promovisanje nauke - Prona.

„Svake godine, najbolji učenici iz svih krajeva Crne Gore imaju priliku da kroz predavanja, radionice, eksperimentalne praktikume, aktivni samostalni rad i panel diskusije, upoznaju izazove savremene nauke i tehnologije i osnove istraživačkog rada“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je kroz Ljetnju školi nauke, tokom posljednjih deset godina, već prošlo 500 mladih talenata, uz učešće preko 300 predavača iz zemlje i svijeta.

„Ova škola unaprjeđuje naučnu pismenost mlade populacije, osnažuje mlade da se posvete aktivnom izučavanju fundamentalnih nauka i inženjeringu i doprinosi da budu konkurentniji vršnjacima u svijetu“, kazali su iz Prone.

Kako su naveli, kamp na Lovćenu podiže i društvenu svijest o važnosti obrazovanja i ulaganja u mlade ljude, ukazujući da je za malu zemlju, kao što je Crna Gora, najbrži put razvoja na bazi kreativnosti, inovativnosti i znanja. 

„S obzirom na to da prirodne nauke prate različiti stereotipi, mladi se rijetko odlučuju za naučno-istraživačku karijeru, a Ljetnja škola nauke upravo ohrabruje srednjoškolce da se posvete izučavanju fundamentalnih nauka“, kaže se u saopštenju. 

Navodoi se da su nekadašnji Pronini učenici sada asistenti i profesori na prestižnim svjetskim univerzitetima. 

Djeca, koja su odabrana na osnovu dosadašnjih uspjeha, motivacionog pisma i preporuka profesora, borave na Ivanovim koritima od 12. do 20. avgusta, a pedavanja će držati 40 istaknutih profesora i naučnika iz zemlje i svijeta – SAD, Japana, Holandije, Italije, Rusije, Velike Britanije, Finske i Južne Koreje.

„Za sve učesnike, talentovane mlade istraživače, kampovi su besplatni, pri čemu su svi predavači, koordinatori i asistenti angažovani pro bono“, naglasili su iz Prone. 

Ta fondacija projekat Istraživačka stanica organizuje uz podršku Skupštine Crne Gore, ministarstava prosvjete, nauke, ekonomije i odbrane, KfW banke, Radio kluba Podgorica, Giz-a i Nacionalnih parkova.

Portal Analitika