Strukovni Odbor Vatrogasaca CG je relativno skoro formiran I to samo iz inicijative i potrebe vatrogasaca da se mnogo brže I efikasnije uđe u rješavanje ogromnog broja nagomilanih problema u odnosu na intezitet I količinu do sada rješavanja višedecenijske problematike.
Od samog statra ponudili smo otvorena vrata za zajedničku saradnju drugoj organizaciji vatrogasaca Strukovni Sindikat Vatrogasaca-Unija Sindikata , jer je to najbolji način za efikasno rješavanje problema I hvatanja u koštac sa njima bez pomisli o bilo kakvoj utakmici, a kamoli javnoj debati, jer bilo kakvo međusobno prozivanje u medijima nije u duhu pravog I iskrenog sindikalizma.
Bez ikakve namjere da se bilo kome oduzme slava za sve postignute rezultate, moramo navesti velike probleme koji su ostali neriješeni ili gdje niko nije pokrenuo inicijativu za njihovo rješavanje.
Vatrogasac spasilac je kroz Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru prepoznat kao namještenik ili u najboljem slučaju viši referent iz kojih crpi svoja prava po pitanju ličnog dohodka, gdje su naravno poslije decenije stvorene samo pretpostavke da se zanimanje vatrogasac spasilac prepozna u pomenutom zakonu.
Zatim moramo istaći izboreno pravo za povećanje zarade za najmanje 20 %., pitanje je koje zarade i na koju osnovicu Zaboravljeno je da su pojedine kolege vatrogasci imali dodatak 30 % pa će sad imati manje uvećanje dok opet druge kolege vatrogasci nijesu imali niti 1 % uvećanja.
Ističemo na izboreno pravo na 10 % zarade po času za pripravnost kod kuće, međutim tih 10 % iznosiće samo ukoliko bude pripravosti, I to nominalno 23 evra mjesečno.
Mora se istaći još jedna stvar gdje je izboreno pa je Zakonom o zaštiti i spašavanju propisano da uniforme, zaština i spasilačka oprema moraju biti iste za sve vatrogasce spasioce u Crnoj Gori. To je lijepo, ali mislimo li da je to u ovom trenutku najbitnije za vatrogasca spasioca u Crnoj Gori.
Pitamo sve vatrogasce, a između ostalog i kolege iz drugog sindikata vatrogasaca,da li znaju koliko je zaposlenih kolega u pojedinim lokalnim Službama zaštite? U prvi mah bi se moglo reći da to i nije posao sindikata da istražuje, što je djelimično tačno, ali s druge strane lako se može pretpostaviti kakve traume preživljavaju naše kolege vatrogasci spasioci koji rade po jedan, dva ili tri u dežurnoj smjeni očekujući da pozvoni dežurni telefon kao poziv za intervenciju po vrstama rizika koje obavljamo. Pitamo šta je I da li je išta do sada urađeno povodom toga.
Da li javnost Crne Gore zna koliki su lični dohodci naših kolega, da li su ujednačeni ili redovni? Plate vatrogasaca u Crnoj Gori danas su od 250 do 400 eura sa svim dodacima i kasne po nekoliko mjeseci. Postavlja se pitanje šta je urađeno povodom toga do sada, a istovremeno nameće se I odgovor, skoro ništa.
Takođe da li javnost zna sa kakvom opremom vatrogasci spasioci rade i da li je uopšte posjeduju, da li javnost zna koje poslove rade vatrogasci spasioci pored onih propisanih Zakonom o zaštiti i spašavanju, da li zna po kojem procentu osiguranja su vatrogasci spasioci osigurani u slučaju povreda ili ne daj bože smrti, i na kraju ali ne manje bitno da li se zna koliko će naših kolega poći u zasluženu penziju a koliko će ih ostati bez posla primjenom člana 46 Zakona o zaštiti i spašavanju kojeg je neko iz Strukovnog Sindikata Vatrogasaca ispregovarao.
Ističemo da je obaveza svakog sindikalca pa I onog početnika elementarno poznavanje radnog prava, koje između ostalog kaže ako nije isplaćeno, kao što trenutno nije isplaćeno u mnogim vatrogasnim jedinicama, pravo na ostvarene dnevnice I prekovremeni rad.
Ovo je dio neriješenih problema koje će mo samo zajednički obadva sindikata vatrogasaca mnogo lakše I brže pokušati riješiti, te sa naše strane još jednom ukazujemo na naša širom otvorena vrata za zajedničku i sihronizovanu akciju povodom svega ovoga.
Mi, kao novoformirani strukovni odbor vatrogasaca spasilaca Crne Gore, naglašavamo da nemamo obavezu niti bojazan od bilo koga osim svojih kolega vatrogasaca spasilaca koje zastupamo. Sa svim donosiocima odluka kako na lokalnom, tako i na državnom nivou imaćemo korektnu saradnju u cilju poboljšanja položaja i statusa vatrogasaca spasilaca u društvu, a takođe bit ćemo spremni da pohvalimo i da se zahvalimo ali i da kritikujemo.
Veoma je zanimljivo i na kakav zaključak navodi činjenica , da se pored svih ovih godina unazad , a samim tim I ogromnog broja požara I intervencija, tek sada u ovaj poslednji mjesec dana u javnosti i kod poslodavaca su problemi vatrogasaca dobili toliko na značaju I svi se utrkuju u hvaljenju, obećanjima I djeljenju ordenja zasluga, kada oni sve ove stvari inače rade redovno svake godine.