Posrednici iz Turske, Bugarske, Makedonije, Albanije, Italije, sa Kosova i iz Austrije najvažnije su karike u bilo kojem od lanaca na bilo kojem od novouspostavljenih povratničkih koridora. Radi se o grupama ljudi, među kojima su tek rijetki pojedinci muslimanske vjeroispovijesti, a svi su u dobrim kriminalno-korupcionaškim vezama sa funkcionalno važnim djelovima graničnih vojno-policijskih struktura u zemljama „tranzita“. Mehanizmi
Zbog složenosti cijele operacije, kompleksnosti mehanizama koje je pri svakom pojedinačnom „slučaju“ potrebno pokrenuti, a napokon i zbog stalnog rizika da budu otkriveni i pohapšeni, cijene ovakvih usluga gotovo svakodnevno rastu. Prema Pobjedinim dobro obaviještenim i pouzdanim prištinskim, novopazarskim i sarajevskim izvorima, najskuplji su italijanski i austrijski, a najjeftiniji bugarski i makedonski posrednici.
Bivši član bivše furkanske humanitarne (?!) organizacije iz Novog Pazara najskuplja posredovanja smatra najpouzdanijim, ali problem je u tome što su logistički centri, a naročito njihove balkanske ćelije finansijski sve slabije, pa se u skladu sa tom činjenicom „biraju“ jeftinija, a samim tim i nesigurnija posredovanja.
Povremeno, međutim, i za tako što jedva se prikupi potreban novac, a u pomoć, naravno, priskaču uža i šira rodbina, komšije i prijatelji potencijalnih povratnika, od kojih su samo rijetki na ratištima „zaradili“ dovoljno novca za samofinansiranje povratka. Posrednici za svoje usluge najrađe uzimaju novac - posebno euro i franak, ali „prolaze“ i dolari – zlatni nakit i automobili srednje i više klase koji nijesu stariji od pet godina.
Transferi
Ono što Nihad Š. smatra veoma važnim, je da u dosadašnjoj praksi povratničkih transfera nije bilo ozbiljnijih pokušaja prevara, a izuzme li se „slučaj“ Ferata Kasumovića, uhapšenog pod misterioznim okolnostima u Beogradu, đe mu se i sudi, ni sumnjivih „izdajničkih“ pokušaja. Naročita pažnja, prema njegovim riječima, obraća se na transfere žena i đece.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)